EUR / USD Paritesi Yorumu – 17.03.2016

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Yeniden Negatif Seviyelerde

Kritik bir günü geride bıraktık. Bugün ise şuana kadar ekonomik takvimde Euro Bölgesi’nden TÜFE rakamlarını takip ettik. Eurostat‘ın yayınladığı rapora göre Final TÜFE yıllık bazda -%0.2 ile beklentide gelirken, gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.8 ile beklentilerden iyi geldi. Ticaret dengesi de 21.2 milyar euro ile beklentilerden iyi geldi.
Enflasyonun negatif seviyelere gerilemesi tabi ki ECB’nin ve özellikle Draghi’nin görmek isteyeceği bir senaryo değil. Geçen haftaki toplantıda gelen ek gevşeme hamlelerinin önümüzdeki dönemde enflasyonu yukarılara taşıması bekleniyor ve biz de bu senaryo hayata geçecek mi yoksa yine hayal kırıklığıyla mı sonuçlanacak bekleyip göreceğiz.
EURUSD’de de ise gelen verilerin etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Dün Fed’in güvercin tutumu sonrası hızlı bir şekilde yükselen paritede alıcıların hakimiyeti sürüyor. ECB toplantısından sonra kendini 1.12 üzerine atan parite Fed’in ardından 1.13 bölgesi üzerinde güne devam ediyor.
Yükselişlerin sürmesi durumunda 1.1370 ve 1.4440 seviyeleri önemli direnç durumunda. Geri çekilmelerde ise 1.1240  ve 1.1160 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 1.11 bölgesi üzerinde kalındığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.