EUR / USD Paritesi Yorumu – 16.10.2015

Bakalım Draghi Buna Ne Diyecek?

Dün bir konuşma yapan ECB üyesi ve Avusturya merkez bankası başkanı Nowotny enflasyon ile ilgili endişelerini açıkça dile getirmişti. ECB’nin göreli şahin üyesi net bir şekilde enflasyon hedefimizi ıskalıyoruz dedi ve kabahati de petrol ile ham madde fiyatlarındaki keskin düşüşe attı. 
Yani şahin üyeler de enflasyon görünümü ile ilgili geleceğe dönük iyimserliğini kaybediyor gibi ve ECB’nin varlık alım programını artırabileceği tezi her geçen gün daha fazla destekçi buluyor. 
Bugün Euro Bölgesi Eylül ayı enflasyon raporu yayınlandı ve final TÜFE %-0.1, final çekirdek TÜFE %0.9 olarak açıklandı. Yani flaş versiyonlara herhangi bir revize yok fakat TÜFE eksi bölgeye geçmiş durumda tekrar ve ECB’nin hedefinden de uzaklaşıyor.
Ülke bazında baktığımızda Malta %1.6 ile en yüksek enflasyona sahip, Güney Kıbrıs ise %-1.9 ile deflasyonun etkisini en derinden yaşayan euro ülkesi. Bölgenin en büyük dört ekonomisi Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da ise TÜFE sırasıyla %-0.2, %0.1, %0.2, %-1.1 olarak gerçekleşti Eylül ayında.
Son zamanlarda ECB başkanı Draghi’nin yaptığı konuşmalardan gerekirse varlık alım programının genişletilebileceği fakat şimdilik buna karar vermek için çok erken mesajı alıyoruz. Yani Draghi ve arkadaşları daha fazla varlık alımı öncesi mevcut alımların etkisini görmek için bekleyelim ve görelim duruşundalar.
Ekonomik göstergelerde umut verecek biri iyileşme yok hatta son PMI verileri toparlanma momentum kaybediyor kaygılarını artırmıştı. ECB’nin faizleri sıfıra çekmesi ve varlık alım programı başlatmasının en büyük nedeni düşük enflasyon ve şimdiye kadar atılan adımlar bu derde çare olmamış gibi. Hatta bir kaç aylık toparlanma sonrası tekrar eksi bölgede enflasyon. 
Şimdiye kadar varlık alım programı başlatan Fed, BoE, BoJ, Riksbank gibi önde gelen merkez bankaları zaman içeresinde programı büyütmek zorunda kaldı ve ECB’yi de aynı akıbet bekliyor sanki. En yakın toplantı 22 Ekim’de. Bu toplantıda yeni bir hamle beklemiyoruz fakat şimdiye kadar bekleyip göreceğiz diyen Draghi’den ileriye dönük daha güçlü gevşeme sinyalleri gelebilir bu sefer.
EURUSD dün 1.15 direncinden resmen alaşağı edildi. Hem Nowotny’den gelen açıklamalar hem de 1.15 direncinden gelen kar alımları sonrası EURUSD’nin bir kaç gün önceki iştahlı havasından şu anda pek bir eser yok. 1.13 – 1.1290 bölgesi ilk önemli kritik destek bölgesi parite için ve kısa vadede bu seviyelere kadar geri çekilme devam edebilir.  Bugün gelecek olan ABD verilerinin pozitif sürpriz yapması bu geri çekilmeye daha da hız katabilir.
Neredeyse son bir senedir kaleme aldığımız EURUSD analizlerinde hep merkez bankaları arasındaki para politikası ayrışmasına atıf yapmıştık. Yani ECB parasal gevşemeye giderken veya gitme niyeti gösterirken Fed varlık alım programlarını sona erdirip faiz artışına yaklaşıyoruz sinyali veriyordu ve para politikası duruşundaki bu farklılaşma pariteyi bir kaç ayda 1.40’lardan 1.05’lere kadar çekmişti.
Bu ayrışmanın ECB tarafında bir değişiklik yok hatta daha da derinleşme var. Diğer yandan Fed tarafı ise biraz güç kaybetti son aylarda. Önce Haziran, sonra Eylül derken bir türlü faiz artışı gelmedi ve Aralık ayı için de çok umutlu değil piyasa. Beklentiler ötelenirken EURUSD de 1.05’lerden 1.17’lere kadar yükselme fırsatı buldu. 
Fakat 1.15’lere doğru her atakta ECB’nin daha fazla gevşemeye gidebileceği ve ertelenmiş olsa da Fed’in faiz artırma niyetinden hala vazgeçmemiş olması gerçeği alıcıların iştahını kesiyor. Ayrıca euronun güçlenmesi enflasyonu canlandırmak için elinden geleni ardına koymayan ECB’nin endişe ile izlediği bir şey. Nowotny’den dünkü açıklamaların EURUSD tam 1.15 kapısını çalarken ve EURGBP son sekiz ayın en yüksek seviyelerindeyken gelmesi manidar.
ECB ve Fed arasındaki para politikası ayrışması Fed’in aylardır sinyalini verdiği faiz artışını bir türlü yapmaması nedeniyle şimdilik azalmış gibi görünüyor fakat hala devam ediyor ve EURUSD’nin 1.15 üzerinde kalıcı olamamasının temel nedeni de bu. Tabi ABD’den zayıf verilerin gelmeye devam etmesi şartıyla paritenin 1.15 direncini kırıp önce 1.17 ve sonra belki de 1.20’lere doğru bir hamle deneme ihtimali yok değil fakat uzun vadede dolar hala euroyu döver bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.