EUR / USD Paritesinde Son Açıklamalar

Draghi Kötümser Değil

ECB’nin beklendiği gibi hiç bir faiz türünde değişiklik yapmadığı para politikası toplantısı sonrası başkan Draghi olağan basın toplantısında basının karşısına geçti.
Son toplantıdan bu yana gelen verilerin büyük oranda bekledikleri çerçevede olduğunu söyleyen Draghi ekonomik görünüm ile ilgili değerlendirmelerinin son zamanlarda yaşanan risklere rağmen değişmediğini söyledi.
Draghi, para politikasının genişlemeci olduğunu ifade ederken eğer piyasa şartlarını sıkılaştıracak bir gelişme yaşanırsa elimizdeki tüm araçlarla müdahale etmeye hazırız dedi.
Petrol fiyatlarındaki son zamanlarda yaşanan düşüşün hane halkı gelirlerini ve şirket karlarını olumlu etkileyeceğine dikkat çekti Draghi fakat gelişmekte ülkelerde yaşanan sıkıntıların global büyüme üzerinde baskı yarattığını ekledi.
Enflasyonun önümüzdeki aylarda düşük kalmasını ve yıl sonuna doğru yükselmesi bekleniyor Draghi ve varlık alım programının mevcut büyüklüğü ile 2016 Eylül ayına ve enflasyon hedefle istikrarlı seviyelere gelene kadar sürdürüleceğini tekrarladı.
Gelen sorular tahmin edildiği gibi genel olarak Yunanistan konusu ile ilgiliydi. Yunanistan’ın Euro üyesi olarak kalacağı varsayımı ile ELA desteğini sürdürüyoruz dedi Draghi ve ELA’nın artırılması için Yunanistan’ın gerekli şartları yerine getirdiğini belirtti.
Draghi’den EUR paritelerinde yön değiştirecek bir yorum gelmedi. Risklere rağmen Euro Bölgesi’nde toparlanmanın devam ettiğini söylemesi konuşmanın başında alışlar getirdi fakat sonrasında Yunanistan konusunda sıkıştırılması ile EURUSD altı haftanın dibini tazeledi. Parite kademeli düşüşünü devam ettirecek bizce. Yani yükselişlerde satış denenebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.