EUR / USD Paritesi Yorumu – 15.08.2015

Üçüncü Kurtarma Programı Krize Çare Olacak mı?

Dün Brüksel’de bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan için 86 milyar euroluk üçüncü kurtarma programını onayladılar. Böylece altı aydır devam eden görüşmelerden kreditörler resmen galip çıkmış oldu.
Yeni program kapsamında 26 milyar euro önümüzdeki hafta serbest bırakılacak ve bu 26 milyarın 10 milyarı bankaların acil sermayelendirilmesi için kullanılacak. Üçüncü kurtarma programının ne kadar başarılı olacağı ve Yunanistan’ı krizden çıkarıp çıkaramayacağı ise büyük bir soru işareti.
Programın dikte ettiği harcama kesintileri gibi yeni sert önlemler Yunan ekonomisinin bu sene %2.3, önümüzdeki yıl ise %1.3 daralmasına neden olacak tahminlere göre. Borç yükünün ise 2030 yılında %122 seviyesine düşmeden önce önümüzdeki sene %200 üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.
Üçüncü kurtarma programının mevcut borç yükü ile başarılı olabileceği konusunda büyük şüpheler var. IMF, Euro Bölgesi ülkelerinden borç affı istiyor fakat Almanya gibi şahin ülkeler ancak vadelerin ve faizlerin iyileştirilmesi gibi uygulamaları içeren bir revizyon yapabileceklerini söylüyorlar. Bu konu ile ilgili görüşmelerin önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor.
Tek kaygı Yunanistan’ın borç yükü değil. Syriza’nın üçüncü kurtarma programı oylaması sırasında verdiği fireler hükümetin üçüncü kurtarma programını uygulamada muhalefetin desteğine ihtiyaç duyacağına işaret ediyor. Çoğunluğu kaybeden ve muhalefete muhtaç olduğunu gören Tsipras’ın bu sene içerisinde ülkeyi erken seçimlere götürme ihtimali yüksek.
Yani önümüzdeki aylarda ve belki yıllarda Yunanistan’ı konuşmaya devam edeceğiz ve piyasaları bir hayalet gibi ziyaret etmeyi sürdürecek Yunanistan krizi. 1.15 – 1.08 bandında hareket eden EURUSD için bir sonraki büyük harekete Fed karar verecek. Fed’in Eylül ayını tamamen masadan kaldırması 1.15 üzerine bir hamle getirebilir, diğer yandan Eylül ve Aralık ayında faiz artışlarının gelmesi 1.05 altına doğru bir harekete neden olabilir. Bizce parite üzerinde aşağı yönlü riskler daha baskın ve 1.15 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı sunacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.