Yunanistan Gelişmeleri ve EUR / USD Paritesi Yorumu

Yunanistan: Yine Olmadı

Yunanistan için yine önemli bir hafta sonu geride kaldı demek istiyoruz fakat son aylara baktığımızda o kadar çok önemli gibi görünen toplantı, zirve, görüşme ve ‘son gün’ geldi geçti ki artık önemli kelimesi iş Yunanistan’a gelince anlamını yitiriyor.
Şöyle geriye dönüp son bir kaç aya baktığımızda kimi zaman ‘anlaşma bir kaç gün sonra geliyor’ açıklamasıyla heyecan buldu piyasalar kimi zaman ‘anlaşma için son viraja girdik’ açıklamalarıyla umutlandı. Fakat Yunanistan’ı ve belki de Avrupa’yı uçurumun kıyısından alacak nihai anlaşma gelmedi bir türlü. Şu gün Yunanistan’ın kasası tamamen boşalıyor, bu gün anlaşma çıkmazsa iflas kaçınılmaz dediğimiz onlarda gün geride kaldı fakat bir şekilde hokus pokuslarla Yunanistan su üzerinde kalmayı başardı bu tarihe kadar.
Geride bıraktığımız hafta sonu da bu anlaşma çıkmayan son günlerden biri olarak Yunanistan görüşmeleri tarihine eklenmiş oldu. AB Komisyonu Juncker piyasaların yeni haftaya bir anlaşma ile başlamasını istiyordu ve ‘son’ bir çaba olarak masaya oturdu fakat görüşmeler bir saat bile sürmedi. Yunanistan’ın kırmızı çizgilerini savunmaya devam etmesi kreditörlerin ise geri adım atmaması yine anlaşmadan alıkoydu piyasaları.
 
Tabi söz konusu olan Yunanistan olunca ‘son’ günler bitmiyor. Hafta sonu bir anlaşma çıkmayınca şimdi piyasalar anlaşma için son gün olarak 17 Haziran’a tüm dikkatlerini vermiş durumda. Eurogroup Zirvesi için maliye bakanları Lüksemburg’ta bir araya geliyor ve tabi ki ana gündem maddesi Yunanistan olacak.
EURUSD bu sıkıntılı süreçte çok da büyük yara almadı dersek yanlış olmaz herhalde. IMF’nin masadan kalkması, kritik tarihlerin anlaşmasız geride kalması ve şu anki kötümser havaya karşı parite hala 1.12 üzerinde anlaşma haberi bekliyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.