EUR / USD PARİTESİ Draghi Bildiğimiz Gibi

Draghi Yeni Bir Şey Söylemedi

Draghi Yeni Bir Şey Söylemedi
Bugün ECB başkanı Draghi Brüksel’de AB ekonomi komisyonunda konuşma yaptı. Draghi açıklamalarına QE programının 2016 yılının sonuna kadar veya enflasyonun hedefe ulaşmasına kadar devam edeceğini belirterek başladı. Öte yandan öncü göstergelerin Avrupa’da ılımlı toparlanmayı işaret ettiğini söylerken, Avrupa’da özel sektör yatırımlarının hızlandığını ifade etti.
Enflasyon konusuna da değinen Draghi, yakın gelecekte enflasyonun düşük kalmayı sürdüreceğini fakat yıl sonuna doğu yukarıya doğru ivme kazanacağına dikkat çekti.
Varlık alım programının ise kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirtirken, varlık alım programlarının konut piyasasında aşırı fiyat şişkinliğine neden olmadığını ifade etti Draghi.
Draghi açıklamasının devamında ise makroihtiyati önlemlerin gerekmesi halinde kullanmaya hazır olduklarını belirtti. ECB olarak Yunanistan bankacılık sistemini de gözlemlediklerini açıkladı Draghi.
Yunan bankalarına sağlanan likideite desteğinin 118 milyar Euro’ya ulaştığını ve sağlanan bu likiditenin finansman için kullanılamayacağına vurgu yaparken, Yunanistan’a desteğin devam edip etmeyeceğine Eurogroup’un karar vereceğini ifade etti Draghi.
Draghi, Yunanistan’da iyi bir sonuç alınabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını fakat bu konudaki nihai kararın Çipras hükümetine bağlı olduğunu söyledi.
Yunan bankalarının şu anda likit durumda olduğunu ve Yunan bankalarına yönelik likidite yardımının belirlenmiş bir tavanı olmadığını açıkladı Draghi. Konuşmasının devamında ie ECB’nin kurallara göre hareket ettiğini, kuralları yaratmadığını söyledi.
Draghi’nin açıklamalarına baktığımızda önceki açıklamalarından çok farklı olmadığını görüyoruz. Gelen açıklamaların etkisi EURUSD’de sınırlı oldu. EURUSD 1.12 üzerinde Yunanistan konusunda çıkacak olan anlaşma haberini bekliyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.