EUR / USD Paritesi Yorumu – 15.02.2016

EURUSD’de Gözler Super Mario Draghi’de!

Gün içerisinde gözler ECB Başkanı Mario Draghi’nin 16.00’da Brüksel’de yapacağı konuşmada olacak. Para politikası ve özellikle Mart ayındaki ECB toplantısı ile ilgili verebileceği sinyalleri ile konuşmasının detaylarını biz de yakından takip edeceğiz.
Bugün Euro Bölgesi’nden açıklanan önemli bir veri olmadığını söyleyebiliriz. Ticaret dengesi 21 milyar euro ile beklentiden kötü gelirken EURUSD’de etkisinin sınırlı kaldığını gördük. Hafta sonu ise ECB üyelerinden açıklamaları takip etmiştik.
Praet, piyasalardaki volatilitenin devam etmesi durumunda enflasyonda yaşanacak olan artışın gecikebileceğine dikkat çekti. Aralık ayı ile kıyasladığımızda yeni aşağı yönlü riskler gördüğünü belirten Praet, enflasyonda beklenen iyileşme yaşanamamasını düşük petrol fiyatları ve global büyümedeki yavaşlığa bağladığını söyledi. Ellerindeki bütün enstrümanları kullanmaya hazır oldukları söylemini ise yeniledi.
Diğer bir ECB üyesi Coeure’dan da benzer açıklamalar gelirken, ek olarak bankaların düşük karlılıklarla karşı karşıya olduğunu ancak ECB’nin büyüme dostu politikların etkisiyle büyümenin destekleneceği ve bununla birlikte banka karlılıklarında da iyileşme yaşanmasını beklediğini söyledi. Bu senaryonun hayata geçmemesi halinde faiz oranlarının çok uzun bir süre düşük kalabileceğini sözlerine ekledi.
EURUSD’de ise son dönemde güçsüz doların da etkisiyle devam eden toparlanma geçtiğimiz hafta cuma günü şimdilik nihayete erdiğini söyleyebiliriz. 1.3060 bölgesine kadar yükselen paritede gelen kar alımları ve ABD’den beklentiden iyi gelen perakende raporunun ardından yaşanan düşüş haftanın ilk günü de sürüyor. 
Satış baskısının devam etmesiyle aşağıda 1.1160 ve 1.1110 seviyeleri önemli destek konumunda. Alıcıların bir geri dönüş yapması halinde ise gözlerimiz 1.1240 ve 1.1300 seviyelerinde olacak. Draghi’nin para politikası ile ilgili yapacağı açıklamalarda güvercin bir tutum takınması parite üzerindeki baskıyı artırabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.