EUR / USD Paritesi Yorumu – 14.08.2015

Büyüme Beklenti Altı, Enflasyon Beklentide

Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme çeyreklik bazda %0.3, yıllık bazda ise %1.2 ile beklentinin çok az altında gelirken, çekirdek final TÜFE %1.0 ile beklentide açıklandı. 
Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda büyümelerin beklentileri karşılayamaması sonrası Euro Bölgesi genel büyümenin de hafif zayıf gelmesi pek sürpriz olmadı. Fakat özellikle birinci çeyrekte %0.7 büyüyen Fransa’da büyümenin ikinci çeyrekte durması sürdürülebilir büyüme konusunda endişe verici. İkinci çeyrekte İngiltere ekonomisinin çeyreklik bazda %0.7, ABD ekonomisinin ise %0.6 büyüdüğünü hatırlayalım.
Çekirdek TÜFE ise son bir yılın en yüksek seviyesi olan %1.0 olarak teyit edildi. Düşük euro ve petrol fiyatlarının tüketimi destekleyici etkisi enflasyona yansımaya başlamış gibi. Fakat ECB’nin en az 2016 Ekim ayına kadar devam etme niyetinde bir değişikliğe neden olmayacak, Draghi bir kaç kere bunun garantisini vermişti.
EURUSD zayıf büyüme verilerinin ardından 1.1120’lere kadar gerileyerek gün dibini tazeledi fakat Yunanistan meclisinin üçüncü kurtarma programını onaylaması ve Fed’in faiz artışlarını erteleyebileceği algısı nedeniyle toparlanma trendi devam ediyor. 1.15 – 1.08 bandında hareket eden EURUSD için bir sonraki büyük harekete Fed karar verecek. 
Fed’in Eylül ayını tamamen masadan kaldırması 1.15 üzerine bir hamle getirebilir, diğer yandan Eylül ve Aralık ayında faiz artışlarının gelmesi 1.05’lere doğru bir harekete neden olabilir. Bizce parite üzerinde aşağı yönlü riskler daha baskın ve 1.15 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı sunacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.