EUR / USD Paritesi Yorumu – 14.03.2016

Euro Bölgesin’den Sanayi Üretimi Sürprizi

Eurostat‘ın açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi aylık bazda %2.1 ile beklentilerden çok iyi geldi. Önceki veri de -%0.5’e revize edildiğinin de altını çizelim. Yıllık bazda da %2.8 ile beklentilerden iyi gelen veri euro için pozitif olsa da EURUSD üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu.
ECB üyesi Villeroy ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) aldığı kararların %2’lik enflasyon hedefine ulaşılması için alındığını ve reel ekonomiyi finanse etmenin önemini belirtti. Fransa’nın ise artık reformları uygulaması için kaybedecek zamanı olmadığını söyleyen Villeroy’un açıklamaları da paritelere önemli bir hareketlilik getirmedi.
EURUSD’nin geçen haftaki durumu malum. Draghi etkisiyle neredeyse 400 pipslik yükselişinin ardından 1.12’lere kadar tırmanmıştı ve yeni haftaya hafif satıcılı başlandığını söyleyebiliriz. Paritede satış baskısının devam etmesi durumunda 1.1000 ve 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 seviyesi destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 1.1160 ve 1.1200 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. 1.10 bölgesi altına tamamen inilmediği sürece paritede gevşemelerin alış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Ayrıca Morgan Stanley de bugün yayınladığı raporda resesyon risklerinin arttığını belirtti. Küresel büyüme tahminlerini düşüren Morgan Stanley, global endişeler ile ilgili risklerin arttığınının altını çizdi. Fed’in de faiz artış tahminlerini 2016 yılı içerisinde 3’ten 1’e düşürdüğünü ve bu faiz artışının Aralık ayında gerçekleşmesini beklediğini belirtti.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.