EUR / USD Paritesi Yorumu – 14.01.2016

ECB Toplantı Tutanaklarında Neler Var?

Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantı tutanakları yayınlandı. Hatırlayacağımız gibi o tarihi toplantıda mevduat faizlerinde 10 baz puanlık indirim sonrası varlık alım programının miktarına dokunulmamış, yalnızca süresi uzatılmıştı. Kararın arkasındaki sebeplerin başında ise mevcut politika ile %2’lik enflasyon hedefine ulaşılacağına duyulan güven karşımıza çıkmıştı.
Tutanaklara baktığımızda ise en öne çıkan başlık bazı üyelerin faizlerde 20 baz puanlık indirime gidilmesi ve varlık alım programının artırılması konusunda fikir beyan etmeleri. Bununla birlikte 10 baz puanlık faiz indiriminin önümüzdeki dönemde yeni faiz indirimleri için açık kapı bıraktığının altı çizilmiş. 
Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın ılımlı devam ettiğini, enflasyon beklentileri üzerindeki risklerin ise aşağı yönlü olduğu belirtilmiş. Ayrıca enflasyondaki aşağı yönlü eğilimi tersine çevirmenin güç olabileceğini de üzerinde durulmuş.
Petrol fiyatları üzerindeki baskının da enflasyon üzerindeki aşağı yönlü etkisi göz önününde bulundurduğumuzda ECB’den bu yıl da Euro Bölgesi’nde ekonomide beklenen iyileşme yakalanamazsa ek gevşeme hamlelerine hazır olmakta fayda var.
EURUSD’de ise tutanakların yayınlanmasıyla birlikte satıcılar devreye girdi ve 1.09 bölgesi altına bir geri çekilme yaşandı. Paritede satıcıların hakimiyet sahibi olmasıyla birlikte 1.0850 ve ardından 1.0800 seviyeleri önemli destek durumunda. Yükselişlerde ise en yakın direnç olarak 1.0930 bölgesi karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle ise hedefte 1.0950 ve 1.1000 seviyeleri var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.