EUR / USD Paritesi Yorumu – 13.07.2015

Ve Sonunda Anlaşma Çıktı!

17 saatlik zirve sonrası aylardır beklenen Yunanistan anlaşması sonunda geldi. Anlaşmanın son haline baktığımızda kreditörler tarafından sunulan son tekliflerin iyileştirilmesi için Yunanistan’ın sürdürdüğü pazarlıkların kısmen karşılık bulduğunu görüyoruz.
Özelleştirmelerden elde edilecek gelirlerin transfer edileceği fonun büyüklüğü kreditörlerin istediği gibi 50 milyar euroda kaldı fakat bu fondan 25 milyar euro Yunanistan bankalarının yeniden sermayeleştirilmesi için kullanılacak. Ayrıca fonun merkezi kreditörlerin istediği gibi Lüksemburg değil Atina’da olacak. Yani nihai rakam Yunanistan’ın pazarlık yaptığı rakamın üzerinde fakat fonun yarısı Yunan bankaları için kullanılacak ve merkezi ülke sınırlı içinde kalacak.
IMF pazarlıklarında ise Yunanistan kreditörlerden gelen taleplere boyun eğmiş gibi. IMF yeni kurtarma programının bir tarafı olacak ve önümüzdeki sene IMF ile anlaşmanın sona ermesinin ardından fon ile yeniden masaya oturacak Yunanistan.
Tabi anlaşma sadece bu iki maddeden ibaret değil. KDV kapsamının güncellenmesi, vergi tabanının genişletilmesi, sosyal güvenlik sistemi reformları, özelleştirmeler, Yunanistan istatistik kurumunun bağımsızlaştırılması, otomatik harcama kesintileri, batık kredilere karşı kararlı adımlar atılması gibi konuları içeren önlemler var yeni anlaşma çerçevesinde.
Bundan sonra ilk iş Tsipras yeni programı meclisten geçirecek. Cuma günkü oylamada fire vermişti Tsipras ve daha zorlu şartlarla gelen bu yeni anlaşmanın koalisyon içindeki çatlağı daha da artıracağı konusunda şüphe yok. Anlaşma muhalefetin desteğiyle meclisten geçecektir fakat hükümetin sürdürülebilirliği konusunda endişeler daha da artacak. Sonuçta Tsipras kemer ‘sıkmaya son’ vaadiyle iktidara geldi fakat üzerinde anlaşılan son anlaşma şu ana kadarki en sert kemer sıkma önlemlerini içeriyor. 
Yunanistan’ın ardından aralarında Almanya, Finlandiya, Hollanda’nın da bulunduğu bazı üye ülkelerin de meclisten geçirmesi gerecek yeni kurtarma programını fakat Yunanistan’dan alınan büyük tavizlerle Merkel ve diğer liderlerin kendi meclislerini ikna etmesi pek zor olmayacaktır.
Yeni kurtarma programı kısa vadede Yunanistan’ın finansman derdine bir deva olacak fakat kalıcı bir çözüm için ülkenin devasa borç yükünün bir şekilde azaltılması gerekiyor. Aksi takdirde aradan çok uzun vakit geçmeden kendimizi tekrar Grexit’i tartışırken bulabiliriz.
Fakat Merkel’in anlaşma sonrası yaptığı açıklamadan Almanya için borç indiriminin hala hiç bir şekilde söz konusu olmadığını anlıyoruz. Onun yerine en çok vadelerin ve faiz oranlarının düzenlenebileceği bir yeniden yapılandırmayı değerlendirebiliriz diyor Merkel.
EURUSD’nin anlaşma haberlerine verdiği tepki karışık. İlk başta 1.12 seviyelerini test eden parite sonrasında hızlı bir düşüşle 1.1050’lere kadar geri çekildi. Son zamanlarda olduğu gibi yine anlam vermek zor paritedeki hareketlere. İki nedene bağlayabiliriz; i) beklentiyi al, gerçekleşeni sat ii) Grexit ihtimalinin şimdilik ortadan kalkmasıyla euro tekrar carry trade yatırımcıları için fonlama para birimi olarak satıldı. Şu sıralar gün içi ve kısa vadeli işlemler için değil daha çok orta ve uzun vadeli işlemler için düşünülmeli EURUSD ve bu vadede tekrar 1.05’lere doğru bir düşüşün başlamasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.