EUR / USD Paritesinde Son Durum Ne?

Bu Sefer Anlaşma Çıktı mı?

Dün akşam Avrupalı liderler arasında başlayan toplantılar tüm zamanların en uzun AB Zirve’sine dönüştü. Tartışmalar genel olarak Yunanistan’ın kreditörler tarafından dayatılan son teklifleri yumuşatma için yaptığı pazarlıklar etrafında gelişiyor.
Kreditörlerin sunduğu son teklifin en dikkat çeken maddelerinden ikisi; IMF’nin yeni kurtarma programında taraf olması ve özelleştirmelerden elde edilen gelirin aktarılacağı ülke dışında bir fon kurulması.
Tsipras yeni kurtarma programında IMF varlığını kesinlikle istemiyor ve özelleştirmeler için kurulacak fonun ülke içinde kalmasını talep ediyor. Ayrıca Almanya’nın talep ettiği 50 milyarlık özelleştirme geliri yerine komuşu en fazla 17 milyarlık bir gelir elde edebiliriz diyor.
Bu arada saatler süren zirve kısa süre önce sona erdi ve liderlerden gelen açıklamalara göre en sonunda bir anlaşma sağlandı. Tabi anlaşma derken neden bahsedildiği konusu henüz net değil.
Eğer anlaşma Tsipras’ın kreditörlerin tüm taleplerini kabul ettiği anlamına geliyorsa bu anlaşmanın daha başta Yunan meclisi olmak üzere üye ülke meclislerinden geçmesi gerekiyor.
Yani şimdilik ilk açıklamara temkinli yaklaşılması gerekiyor. AB Zirvesi’nde çıkan anlaşmanın meclislerden geçirilmesi gerekiyor. Kreditörlerin son teklifinin Cuma günü Yunanistan’ın meclisten geçirdiği programdan çok daha sert önlemleri içerdiğini hatırlatalım. Yani Yunanistan hükümetinde oluşan çatlağı daha da büyütüp, işi hükümetin dağılması ve erken seçimlere kadar götürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.