EUR / USD Paritesi Yorumu – 12.06.2015

Yunanistan IMF’nin Sabrını Taşırdı

Kreditörler ve Yunanistan bir orta yol bulmak için Brüksel’de görüşmelere devam ediyorlar. Tabi görüşmeler tarafların taviz vermemekte diretmeleri yüzünden yetkililerin bir masa etrafında toplanıp hal hatır sormalarından öteye gidemiyor şimdiye kadar.
Fakat dün bu masanın etrafında oturan taraflardan birinin sabrının taştığına tanıklık ettik. Eski adı Troyka şimdi ki adı kreditörler olan AB-ECB-IMF üçlemesinden IMF, görüşmelerden hiç bir ilerleme çıkmadığı şikayetiyle Brüksel’deki ekibini Washington’a geri çağırdı.
Bu çıkışın AB’den uzun süre sonra ilk kez çözüm yolunda iyimser açıklamaların yapıldığı bir günde gelmesi de ilginç. Kreditörler arasında bir birlik olmadığı iddialarını tekrar akıllara getiriyor. Hem Eurogroup’tan Dijsselbloem hem de bir AB yetkilisinden önümüzdeki hafta için iyimser açıklamalar vardı dün.
Kreditörler bir yandan da iflasa hazırlıksız yakalanmamak için olasılık senaryolarını değerlendiriyorlar anladığımız kadarıyla. Almanya basınında çıkan habere göre Alman hükümeti Yunanistan iflası için hazırlıklar yapıyor. Bu bağlamda sermaye kontrolleri ve borç indirimi gibi konular da Almanya’nın gözden geçirdiği önlemlerden bazıları aynı habere göre. Tabi aslında bu tür hazırlıkların yapılmaması sürpriz olur.
Şimdiye kadar bir çok ‘anlaşma için son gün’ sıkıntısız geride kaldığı için ne kadar güvenilir bilinmiyor ama Yunanistan için şimdi yeni önemli son gün olarak liderlerin Eurogroup Zirvesi için Brüksel’de bir araya geleceği 18 Haziran tarihi dillendiriliyor. Hatta kimi uzmanlar biraz daha esnek davranarak 20 Temmuz’daki 3.45 milyar euroluk ECB ödemesine kadar Yunanistan’ın yine şapkadan tavşanlar çıkarak su üzerinde kalabileceği görüşünde.
EURUSD’nin dünkü IMF kötümserliğine pek aldırmaması enteresan. ABD’den gelen güçlü perakende satışlar raporu ve IMF’nin görüşme masasını terk etmesine rağmen EURUSD hala 1.12 üzerinde tutunabiliyor. Bir şekilde Yunanistan krizinin geride bırakabileceği umutları pariteyi destekliyor olabilir ve nihai anlaşma haberiyle birlikte ilk anda EURUSD hızlı bir ralliye imza atabilir fakat orta vade için çok iyimser olmamaya devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.