EUR/ USD Paritesi Yorumu – 12.02.2016

Euro Bölgesi %0.3 Büyüdü, Yunanistan Resesyonda!

Euro Bölgesi 4. çeyrekte beklentilere paralel %0.3 büyüdü. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya %0.3 büyümeyle bölgeye katkı sağlarken, İtalya da %0.1 büyüyerek beklentilerin altında kaldı. Yunanistan ekonomisi ise %0.6 daralarak yeniden resesyona girdi. 
Yunanistan’daki sıkıntıların son dönemde euro üzerinde önemli bir etki etmediğini görüyoruz ancak önümüzdeki dönemlerde geçtiğimiz yıllardaki gibi yeni krizlere yol açabileceğini ihtimallerini de yabana atmamak gerek.
Ayrıca Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi -%1.0 ile beklentilerden kötü geldi. Son ECB toplantısında Draghi, Mart ayındaki toplantı için ek gevşeme hamleleri için sinyaller vermişti hatırlayacağımız üzere. Ekonomide görmek istedikleri canlanma gerçekleşmez ve %2’lik enflasyon hedefine yaklaşılamaz ise Süper Mario yine yapacağı hamleler ve açıklamalarla piyasaların gündemine oturabilir.
Gelen verilerin EURUSD’de ise etkisi sınırlı olurken paritede dün 1.1370 üzerine kadar gerçekleşen yükselişin ardından bugün hafif bir geri çekilme yaşanıyor. Aşağıda 1.1240 ve 1.1160 seviyeleri önemli destek olma özelliklerini koruyorlar. Paritede yeniden toparlanma görmemiz halinde ise gözlerimiz 1.13 ve 1.1360 seviyelerinde olacak.
Bugün ayrıca ABD’den açıklanacak olan perakende raporunu takip edeceğiz. Beklentiden kötü gelecek olan veri USD üzerindeki baskıyı haftanın son gününe de taşıyabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.