EUR / USD Paritesi Yorumu – 11.08.2015

Yunanistan Efsanesinde Yeni Bölüm

Üç haftalık görüşme ve pazarlıklar sonrası Yunanistan ve kreditörler üçüncü kurtarma programı konusunda anlaşmaya vardılar. 85 milyar euroluk yeni programla borç batağındaki ülkenin düzlüğe çıkarılması amaçlanıyor fakat umutlar çok yüksek değil.
Krizin başından bu yana %25’e yakın daralan Yunan ekonomisinin yeni kemer sıkma önlemlerinin de etkisiyle bu sene ve önümüzdeki sene de daralması bekleniyor. 300 milyar üzerindeki devasa borç yüküne de bir çözüm getirilmiş değil. Başını Almanya ve Finlandiya’nın çektiği şahinler ancak vadelerin veya faiz oranlarının iyileştirilmesini içeren bir yeniden yapılandırmaya varız diyor.
Ayrıca ne kreditörlerin ne de Yunanistan’ın sahiplendiği bir kurtarma programının nasıl başarılı bir şekilde uygulanacağı meçhul. Programın yarın veya Perşembe günü Yunanistan meclisine götürülmesi bekleniyor. Muhalefetin de desteği ile meclisten geçirilecek fakat Syriza’nın varoluş amacı ve vaatlerine aykırı bu reformları uygulama ihtimali yok denecek kadar az.
Muhalefette ateşten bu gömleği giymek istemeyecektir. Yani bizim ile birlikte komşuda da bu sene içerisinde erken seçim ihtimali yüksek. Teknotratlardan oluşan yeni bir hükümet ile gittiği yere kadar götürülmeye çalışılacak yeni program fakat bu borç yüküyle büyüme üretemeyen bir ekonominin yükümlülüklerini yerine getiremediğine bizzat son beş yıllık Yunanistan örneğinde tanıklık ettik.
Üçüncü kurtarma programı 85 milyar euro büyüklükte olacak ve bunun 10 milyarı acil olarak bankalara gidecek. Dörtte üçü bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve borç yükünü azaltmak için kullanılacak 50 milyar euroluk bir özelleştirme fonu kurulacak.  Doğal gaz piyasasının derelügasyonu, batık kredilerle ilgili yeni yasal düzenlemeler, yılda 50 ile 100 bin euro arası kazananlardan alınacak olan dayanışma vergisinin %4’dan %6’ya çıkarılması, çiftlere uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması, elektrik dağıtım hattının özelleştirilmesi gibi önlemler programın öne çıkan diğer bazı maddeleri.
Yeni program Yunanistan meclisinden geçtikten sonra Cuma günü Eurogroup nihai onay için bir araya gelecek. Sonrasında ise diğer ulusal meclislerin onayından geçecek. Böylece 20 Ağustos’taki 3.2 milyarlık ECB ödemesi öncesi kurtarma programının devrede olması bekleniyor.
EURUSD anlaşma haberini kutluyor bugün. Sabah saatlerinde 1.0960’ları test eden parite Yunanistan müjdesi ile 1.1080 üzerine kadar tırmandı, EURGBP ise son iki hafta zirvesinde. Toparlanmanın devamı için ilk engel 1.1130 bölgesi. Yukarı yönlü hareketin daha kalıcı bir yükseliş trendine dönüşmesi için ise Fed’in 2015 içinde faiz artışı ihtimalini tamamen masadan kaldırması şart.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.