EUR / USD Paritesi Yorumu – 10.07.2015

Halk ‘Hayır’, Tsipras ‘Evet’ Dedi

Dünkü raporumuzda görüşmelerde iyi polisi oynayan Fransa’nın son dakika anlaşması için devrede olduğunu ve Yunanistan’a kreditörlerin kabul edebileceği bir program hazırlamasında rehberlik için bir heyet gönderdiğini paylaşmıştık.
Fransızlarla beraber çalışan Yunan yetkililer 13 milyarlık vergi artışları ve harcama kesintileri vaat eden yeni bir program hazırladılar ve teklifler dün gece kreditörlere gönderildi. Yunanistan’ın son sunduğu tekliften yaklaşık 5 milyar euro daha fazla kemer sıkma önlemleri içeren bu yeni program kreditörlerin sunduğu tekliflerle büyük oranda uyuşuyor. 
Tsipras daha fazla kemer sıkma önlemine karşı çıkıp bunu referanduma götürdü ve halktan da ‘hayır’ ile destek aldı fakat en sonunda Almanya’nın geri adım atmaması ile kendisinin başta karşı çıktığı ve halkın ‘hayır’ dediği daha fazla kemer sıkma önlemine yine kendisi şimdi ‘evet’ diyor. Çok büyük bir taviz ve geri adım var Yunanistan tarafından.
Aylardadır uçurumun kenarında devam eden sert pazarlıklarda iş referanduma ve maliye bakanlarının istifasına kadar gitti ve düellonun son dakikalarında başını sert duruşunu bozmayan Almanya’nın çektiği kreditörler zafere daha yakınlar.
Şimdi ilk olarak sabah saatlerinde kreditörlerden gelecek olan ilk açıklamaları bekliyoruz. Alman yetkililerden gelebilecek iyimser yorumlar aylardır beklenen anlaşmanın habercisi olabilir. EURUSD’de bu iyimserliğin fiyatlanmaya başladığını görüyoruz. Avrupa seansı başlarken 1.11 üzerini test ediyor. Borsalarda yeşil başladı güne fakat Yunan tahvillerinde henüz bir rahatlama başlamış değil.
Dediğimiz gibi öncelikle kreditörler tarafından ilk açıklamaları görmekte fayda var, özellikle Alman yetkililerden. Kreditörler ‘bu sefer oldu’ mesajı verirse EURUSD’de hızlı bir ralli görebiliriz gün içinde. Rallide ilk durak 1.1250’ler olacaktır, sonrasında ise kademeli olarak önümüzdeki süreçte 1.15’lere kadar devam edebilir. Tabi tamamen kreditörlerin Yunanistan’a yeşil ışık yakma şartına bağlı bir ralli bu.
Diğer senaryoda, kreditörlerin programı hala yetersiz bulması veya Yunanistan’ın meclisten geçirmemesi (düşük bir ihtimal), parite ilk olarak 1.05’lere doğru bir gerileme patikasına girebilir. Fakat son günlerde yaşanan gelişmeler ve Yunanistan’dan gelen geri adım birinci senaryonun olasılığını hafta başına göre çok daha artırmış durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.