EUR / USD Paritesi Yorumu – 09.09.2015

ECB Daha Fazla Gevşemeyi Kafaya Koydu

Önce Praet sonra Draghi şimdi de Coeure… ECB’den gerektiği taktirde daha fazla gevşemeye gideriz mesajları gelmeye devam ediyor. ECB yönetim kurulu üyelerinden Coeure biraz önce yaptığı açıklamada varlık alım programının gerektiği kadar uzatılabileceğini söyledi.
Coeure büyümenin yeteri kadar istihdam yaratacak güçte olmadığını ve fiyat istikrarı için büyüme ile istihdamın şart olduğuna dikkat çekti. Fransız üye kendi ülkesi ile ilgili de değerlendirme yaptı. Fransa’nın büyüme yolunda hala gitmesi gereken önemli bir mesafe olduğunu söyledi.
Varlık alım programının başlangıçta 2016 Eylül sonuna kadar devam etmesi planlanıyordu fakat aradan geçen zaman süresince enflasyon görünümünde bir iyileşme yaşanmaması ve petrol fiyatlarının gerilemeye devam etmesi nedeniyle ECB’nin enflasyon hedefine istediği süre içerisinde ulaşamama riski artıyor.
Şu ana kadar 400 milyar eurodan fazla varlık alımı yapan ECB’nin toplam alımları 2016 Eylül sonuna kadar 1 trilyona ulaşması planlanıyor. Banka daha fazla varlık alımı yapabileceği mesajı veriyor son zamanlarda ve daha da sıklaşmaya başladı bu mesajlar. Teknik olarak bunun alt yapısı zaten son ECB toplantısında hazırlandı. ECB ülke ve varlık başına alım limitini %25’den %33’e çıkardı. Yani isterse aynı varlıktan ve ülkeden daha fazla alım yapabilecek.
Daha fazla varlık alımı euro üzerinde baskının devam edeceği manasına geliyor. Yani EURUSD son günlerde toparlansa da uzun vadede bu toparlanmaların yükseliş trendine dönme ihtimali düşük. Teknik olarak 1.1325 ilk önemli direnç sonrasında ise 1.1450 – 1.15 bölgesi var. Yukarı yönlü hareket kısa vadede bu seviyelere kadar devam edebilir. Hele Fed önümüzdeki hafta faizleri artırmazsa. 
Orta ve uzun vadede ise 1.1450 – 1.15 bölgesine doğru yükselişler 1.17 üzerine stop, 1.10 hedef ile satış fırsatı olur görüşümüzü koruyoruz. Fed ve ECB arasındaki para politikası ayrışması devam ediyor. Hatta bu makas ECB’den gelen daha fazla gevşeme mesajlarına bakarsak daha da açılacak gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.