EUR / USD Paritesi Yorumu – 09.07.2015

Son Dakika Anlaşması İçin Fransa Devrede

Cumartesi günkü Eurogroup Zirvesi’nde görüşülecek yeni programın bugün gece yarısına kadar kreditörlerin elinde olması gerekiyor. Anlaşma yolundaki bu son virajda Yunanistan tarafından bazı geri adımlar geldiğine dair haberler var.
Yunan basınında yer alan haberlere göre yeni hazırlanan program 12 milyar euroluk vergi artışları ve harcama kesintilerini içeriyor. Yani sunulan son tekliften yaklaşık 4 milyar daha fazla bir kemer sıkma önlemi içeriyor yeni program. 
Ayrıca görüşmelerde iyi polisi oynayan Fransa’nın kreditörlerin kabul edebileceği bir program hazırlanması için Yunanistan’a yardım ettiği söyleniyor. Buna göre şu an Atina’da yeni programın hazırlanmasında rehberlik için Yunan yetkililerle birlikle çalışan Fransız bir heyet var.
Tabi Tsipras’ın bu ekstra önlemleri kendi partisi içindeki radikal sol kanada kabul ettirmesi gerekiyor ve Lafazanis daha bu sabah yaptığı açıklamada sert kemer sıkma önlemleri içeren yeni bir programı kesinlikle kabul etmeyeceklerini ifade etti.
Yani Tsipras sadece kreditörleri değil kendi partisi içindeki muhalefeti de memnun edecek dengeyi bulmak zorunda. Şimdilik Fransa’nın da devreye girmesiyle son dakika iyimserliği var. Gün içerisinde yeni programın detayları ve liderlerden gelebilecek açıklamalar piyasalara getirecek. Kreditörler tarafından ilk tepkilerin yarın gelme olasılığı daha yüksek. 
Bugün 1.11 üzerini test eden EURUSD’nin başarılı olamadığını gördük. Satıcılar pariteyi 1.1020’lere kadar geri çekti. Bugünkü iyimserlikle Grexit ve iflas ihtimali %50 seviyelerinde. Son dakika anlaşması paritede 1.15 direncine doğru kademeli bir ralli getirebilir, bu hafta sonu anlaşma çıkmaması ise Yunanistan’ın iflas ve Grexit’e kadar götürebilecek bir patikaya sokacak. Bu durumda ise 1.05’ler gündeme gelecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.