EUR / USD Paritesi Yorumu – 09.06.2015

Yunanistan: Değişen Bir Şey Yok

Dün ABD basınında çıkan Yunanistan haberi piyasaya anlaşma çıkıyor heyecanı yarattı. Habere göre kreditörler Yunanistan’a banka kurtarma fonunda bulunan 11 milyar euroyu serbest bırakmayı teklif etti. Ayrıca 7.2 milyar euroluk kurtarma programı diliminin de serbest bırakılması değerlendiriliyor.
Bu başlıklar piyasaya ilk düştüğünde en sonunda kreditörler geri adım atarak aylardır devam eden krize bir son veriyor heyecanı yaşandı. 
Fakat detayların belli olmaya başlamasıyla aslında bu tekliflerin geçtiğimiz hafta kreditörlerin hazırladığı planın bir parçası olduğu anlaşılıyor. Yani kreditörler Yunanistan’ın kabul etmemekte direttiği KDV, maaşlar ve istihdam reformları şartıyla bu fonları serbest bırakmayı öneriyor. Kısacası ortada bir anlaşma henüz yok.
Diğer yandan ECB üyelerinden Noyer, Yunanistan’ın çıkışının Euro Bölgesi’nde istikrarsızlığa neden olmasını beklemediğini açıklarken Tsipras, İtalya basınında çıkan yazısında Yunanistan çıkışının domino etkisi yaratacağını iddia etti. 
Taraflar görüşmelere Brüksel’de devam edecek bugün ve sabah çıkan haberlere göre Yunanistan en sonunda Juncker’e söz verdiği yeni reform listesini bu sabah kreditörlere ulaştırdı. Fakat yeni listede de Yunanistan’ın kırmızı çizgilerinden taviz vermiş olması beklenmiyor.
Kısacası geçtiğimiz haftayla karşılaştırdığımızda görüşmelerde iyimserliğe neden olacak bir ilerleme henüz yok. Kreditörler KDV, maaşlar ve istihdam reformları ısrarına devam ediyor, Yunanistan ise bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz ve ihlal etmeyiz diyerek diretiyor. Kreditörler reform taleplerimiz kabul edilmezse yolun sonunda iflas var ve bu da bizim için yönetilebilecek bir risk derken Yunanistan ‘biz çıkarsak bu sonun başlangıcı olur’ tehdidiyle kreditörleri geri adım atmaya zorluyor.
IMF borçlarını ay sonunda toplu ödeme seçeneği Yunanistan’a bir kaç hafta daha kazandırdı fakat tarafların karşılıklı taleplerinden taviz vermemeleri durumunda bu kazanılan zamanın da bir yararı olmayacak. Karşılıklı bazı tavizlerle asgari müşterekte çıkacak bir anlaşma her iki tarafın da çıkarına ve bir anlaşma çıkacaksa da bu şekilde çıkacak gibi görünüyor.
Görüşmelerle ilgili düşen başlıklar EURUSD’ye volatilite getirmeye devam edecek önümüzdeki günlerde. Nihai anlaşma haberinin gelmesi durumunda 200-300 pipslik hızlı bir ralli görebiliriz. Bu durumda yukarıda 1.1450 ve 1.1530 dirençlerini takip edeceğiz. Fakat Yunanistan krizinin geride kalmasıyla yine para politikaları arasındaki ayrışma ön plana çıkacak. Yani ilk andaki rallinin kalıcı olmama ihtimali yüksek. 
Diğer yandan tarafların bir anlaşma çıkaramaması ve Yunanistan iflası, eurodan çıkışı gibi kötü senaryoda paritenin soluğu 1.05’lerde alması çok uzun sürmeyecek. Bu durumda ilk olarak 1.1050 desteğine dikkat edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.