EUR / USD Paritesi Yorumu – 08.09.2015

Euro Bölgesi’nde Yaşam İzleri mi?

Biraz önce gelen revize verilerine göre Euro Bölgesi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.4, yıllık bazda ise %1.5 büyüdü. Hem çeyreklik hem yıllık bazda beklentiden iyi ve öncü verilere yukarı revizeler var.
Detaylara bakalım… İhracat %1.0’den %1.6’ya revize edilirken, ithalat %1.5’den %1.0’e revize edilmiş. Yani ticaret dengesine pozitif revize var. Diğer yandan hane halkı harcamaları %0.5’den %0.4′, sabit sermaye yatırımları %1.4’den %-0.5’e, kamu harcamaları ise %0.6’dan %0.3’e revize edildi. Ticaret dengesi dışındaki revizeler negatif ve anladığımız kadarıyla büyüme rakamına gelen yukarı revize ticaret dengesinden kaynaklı. Yani çok da heyecan vermiyor.
EURUSD gece aldıklarının tamamını geri vermiş durumda. Parite geçtiğimiz hafta 100 ve 50 günlük hareketli ortalama bölgesinden destek buldu ve sabah saatlerinde 1.12 üzerine cılız bir atak denedi. Şu anda gece aldıklarının tamamını geri vermiş durumda. Paritenin önümüzdeki haftaki FOMC kararlarına kadar 1.1325 – 1.1100 bölgesinde bir seyir izlemesini bekliyoruz. FOMC’den çıkan karara göre bir sonraki büyük hareketin yönü belirginleşecek.
Fed’in faiz artırmaması yeniden 1.15’lere doğru bir hareketi peşinden getirebilir. Hareketin ne kadar güçlü olacağı ve devam edeceği Yellen’in yapacağı açıklamalara bağlı. Eğer aşırı temkinli bir Yellen görürsek, bu faiz artışlarının 2016’ya kaldığı anlamına gelir ve hareketi 1.17’lere kadar taşıyabilir.
Diğer senaryo, yani faiz artışı gelmez fakat ekonomiye güven duyan ve ileriye dönük pozitif mesajlar gelirse yükselişler daha sınırlı olabilir. Bu durumda 1.15’lere kadar bir yükseliş beklentisi makul.
Fed’in faiz artırması durumunda ise kaç baz puan faiz artışına gittiği detayı piyasadaki hareketlerin hızına karar verecek. Bir çok kez hem Yellen hem diğer FOMC üyeleri faiz artış sürecinin kademeli ve ölçülü olacağını söyledi. Bu ya her toplantıda daha düşük faiz artışları (10 veya 15 baz puanlık artışlar) ya da daha seyrek faiz artışı anlamına geliyor. Her halükarda paritede aşağı yönlü bir hareket başlatacak faiz artışlarının başlaması ve  ilk aşamada 1.10 sonra da 1.05’ere kadar devam edebilir bu hareket.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.