EUR / USD Paritesi Yorumu – 07.07.2015

Çin ve Yunanistan Piyasayı Gerdi

Hafta sonu hükümetin bazı fon yöneticileri ve aracı kurumlara yaptığı teşvike rağmen Çin borsaları dengeye kavuşmaktan uzak. Dünkü mola sonrası hem Shanghai hem Shenzhen endeksleri bugün güneye yolculuğuna devam etti. Böylece son 4 haftadaki düşüş %20’yi aştı. Fakat son haftalardaki hızlı geri çekilmeye rağmen Shanghai endeksi yılın başından bu yana hala %20 primli.
Yunanistan krizinin kanıksayan piyasa Çin endekslerinde yaşanan büyük kayıplar sonrası dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde de işlerin pek yolunda gitmediğini hatırladı ve JPY, USD, CHF gibi güvenli limanların AUD, NZD gibi dış ticaretinde Çin’in büyük payı olan ülke para birimlerine karşı değerlendiğini görüyoruz.
Çin’deki gelişmelerin tetiklediği riskten kaçış havası bir yandan Grexit riskiyle baş etmeye çalışan EURUSD üzerindeki baskıyı da artırdı. 1.10 altına çekilen parite öğleden sonraki toplantıları bekliyor. Görüşmelerin başlamasıyla birlikte ajanslara düşecek olan başlıklara piyasanın vereceği tepkiler EURUSD’de bilindik dalgalanmalara neden olabilir. 
Bugünkü görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmaması sonrası EURUSD’nin 1.0950 desteğini kırması daha da aşağıları getirecektir önümüzdeki günlerde. Alman yetkililerden son günlerde gelen açıklamalar Yunanistan’ın gözden çıkarıldığı izlenimi veriyor. Öğleden sonraki görüşmeler anlaşma yolunda son çabalar olarak değerlendiriliyor fakat Almanya’nın mevcut sert duruşunu değiştirmemesi durumunda başka bir anlaşmasız zirve olarak listeye eklenebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.