EUR / USD Paritesi Yorumu – 07.03.2016

EUR/USD’de Son Durum

Önemli bir haftaya merhaba dedik ve bu hafta herkesin gözü kulağı perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısında olacak. Euronun adeta kaderini belirleyecek olan bu kritik günde Başkan Draghi’nin konuşmaları da yakından takip edilecek. 
Bugün ise Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güveni endeksi 5.5 ile beklentilerden kötü gelerek son 11 ayın en düşük seviyelrine geriledi. Gelen veri ile birlikte Sentix‘ten gelen açıklamalarda Euro Bölgesi’nin global ekonominin momentum kaybetmesinden negatif etkilendiğinin altı çizildi. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan fabrika siparişleri -%0.1 ile beklentiden iyi gelse de yaşanan gerileme dikkatlerden kaçmadı.
Gelen verilerin EURUSD paritesi üzerinde etkisi sınırlı olurken, haftaya satıcılı başlayan paritede düşüşlerin 200 saatlik hareketli ortalamasının geçtiği 1.0940 seviyesine takıldığına şahit olduk şuana kadar. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda bu seviye geçilirse 1.0900 ve 1.0850 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Bu seviyelerden alıcılar devreye girer ise yukarı yönlü harekette gözlerimiz 1.1000 ve 1.1040 seviyelerinde olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.