EUR / USD Paritesi Yorumu – 07.01.2016

EUR/USD’de Toparlanmanın Arkasında Ne Var?

Son derece hareketli bir haftaya devam ediyoruz ve gelen verilerin, yaşanan gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginlik devam ederken Kuzey Kore’nin hidrojen bombasını test etmesiyle birlikte jeopolitik riskler de iyice artmış durumda. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den de gelen kötü veriler ve borsaya sert satışlar gelmesinin etkileri çok net bir şekilde hissediliyor küresel olarak. 
Bugüne baktığımızda ise yine Euro Bölgesi’nden gelen bir çok veri karşımıza çıkıyor. Euro Bölgesi kalesi Almanya’dan fabrika siparişleri %1.5 ile beklentiden iyi gelirken, perakende satışlar %0.2 ile beklentilerin altında kaldı. İtalya’dan işsizlik oranı ise %11.3 ile beklentiden iyi olarak açıklandı. 
Euro Bölgesi’nden ise işsizlik oranı %10.5 ile iyi gelirken, perakende satışlar -%0.3 ile beklentiden kötü geldi. Karışık gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu açıkçası.
Hafta başından beri EURUSD’de hakim olan satıcılı seyrin bugün gelen kar alımları ve EUR’nun güvenli liman olarak talep görmesiyle birlikte gelen toparlanma sebebiyle devam etmediğini söyleyebiliriz. 
Kendini yeniden 1.08 bölgesi üzerine atan paritede toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.09 direncini önemini koruyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle birlikte 1.0930’larda satıcılardan yükselişe tepki gelebilir. Satıcıların yeniden hakimiyeti kurmasıyla ise 1.08 bölgesi altına inilirse 1.0740 ve 1.0700 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.
Avrupa borsalarında ise renk kırmızı. Almanya DAX’da kayıplar %3.50’lere yakınken, İngiltere FTSE 100’de de kayıplar %2.50’yi aşmış durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.