EUR / USD Paritesi Yorumu – 05.11.2015

ECB Aylık Bülten Ne Diyor?

Hatırlayacağımız gibi geçen ay ECB, faiz oranında değişikliğe gitmemişti. Ancak faiz oranı kararının ardından yapılan basın toplantısında Draghi’nin, ek parasal genişleme hamleleri ile ilgili son derece güvercin tonda açıklamalar yapması EURUSD’ye sert satışların gelmesine neden olmuştu.

Bugün ise ECB aylık bülteni yanınlandı. Yayınlanan bültendeki açıklamalar, geçen ay Süper Mario’nun söylediklerini tekrarlar nitelikte. Gerekli gördüklerinde gelebilecek olan ek parasal genişleme hamlelerinin büyüklüğünün ve zamanının yeterli esnekliğe sahip olduğu ve bu politikalara devam edileceği belirtildi bültende. Ayrıca 3. çeyrek büyümesinin 2. çeyrek büyümesine yakın olacağını ve Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın dış etkenlerden gelen desteğin az olmasına rağmen devam edeceğini belittiler. 2016 yılı için büyüme ve enflasyon hedefinin de düşürüldüğü tekrar edildi.
Geçen ay Draghi’den gelen açıklamalar ve bugün yayınlanan bülteni dikkate aldığımızda ECB, istenilen enflasyon hedefine ulaşabilmek için elindeki tüm enstrümanları kullanacak diyebiliriz. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki dönemde %2 hedefine yaklaşılamadığı sürece gelebilecek olan parasal genişleme hamleleri, EURUSD üzerindeki baskıyı iyiden iyiye arttırabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.