EUR / USD Paritesi Yorumu – 05.06.2015

Yunanistan Şapkadan Yine Tavşan Çıkardı

Yunanistan’ın bugün vadesi dolan 300 milyon euroluk IMF borcu için kaynağı nereden bulacağı muammaydı. Geçtiğimiz ayki 750 milyon euroluk ödeme yine IMF’deki rezervler kullanılarak yapılmıştı.
Bu konu ile ilgili gelen soruya Tsipras ‘endişe etmeyin’ cevabı vermişti. Dün IMF’den gelen açıklamadan Yunanistan’ın daha önceleri de gündeme getirilen Haziran ayındaki dört ödemeyi toplu halde ay sonunda tek seferde yapma seçeneğini kullanmak istediğini anlıyoruz.
IMF sözcüsü ‘Yunan otoriteler ödemelerin toplu olarak 30 Haziran’da yapmayı planladıkları konusunda bizi bilgilendirdiler’ ifadesini kullandı. Yasal olarak Yunanistan’ın bu hakkı kullanması önünde bir engel yok fakat kredibilite açısından iyi bir işaret değil diyor bazı yetkililer. En son Zambiya 1980’lerde bu hakkı kullanmıştı. Diğer yandan zaten iflas, eurodan çıkış gibi risklerin tavan yaptığı ortamda ülkenin kredibilitesinin IMF ödemesini ertelediği için zarar görebileceği endişeleri de biraz abes bir durum.
Yunanistan yetkililerden ‘eğer anlaşma çıkacağına güveniyorsak bu seçeneğe başvururuz’ açıklamasının geldiğini hatırlıyoruz. Yani Yunanistan tarafı gerçekten bu son tur görüşmelerde bir anlaşma sağlanacağına inanıyor ve aslında ne Yunanistan ne de kreditörler için akla yatkın başka bir alternatif yok.
Bu arada dün akşam Tsipras, Merkel ve Hollande bir tele konferans görüşmesi yaptılar ve sonrasında Yunan yetkililerden gelen açıklamaya göre yapıcı bir görüşme yaşandı üç lider arasında. Bugün Tsipras mecliste bir konuşma yaparak milletvekillerine seslenecek ve görüşmeler konusunda bilgi verecek meclise.
Diğer yandan Pazartesi günü Berlin’de kreditörler toplantısı var. Merkel, Hollande, Juncker, Draghi ve Lagarde son bir durum değerlendirmesi için bir araya geliyorlar tekrar.
Tarafların faiz dışı fazla hedeflemesi rakamları bir birinden çok uzak değil. Bu madde üzerinde anlaşma çıkacak gibi. Fakat KDV, emeklilik maaşları ve istihdam konusunda anlaşmazlık sürüyor.
EURUSD son günlerde son zamanlarda hiç olmadığı kadar oynak. Yunanistan ile ilgili gelişmelerin yanında tahvil piyasalarındaki dalgalanmanın da payı büyük bu keskin hareketlerde. 
Hafta başında %0.50 seviyelerinde olan Almanya 10 yıllık tahvil faizleri dün %1.00 seviyesini test etti. Bir kaç günde %100’lük bir ralliden bahsediyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de dün %2.40 üzerinde tırmanarak son sekiz ayın zirvesini gördü.
Fakat Almanya faizlerinin ABD faizlerinden daha hızlı yükseldiğini görüyoruz. Hafta başını baz aldığımızda Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinde 40 baz puana yakın yükseliş varken ABD 10 yıllık faizleri sadece 20 puan yukarıda. EURUSD’de bu hafta yaşanan yukarı yönlü hareketi Yunanistan iyimserliği ile birlikte açıklayan önemli bir faktör.
Parite için 1.1190 – 1.1180 bölgesi önemli destek, 1.1270’ler ise en yakın direnç. Bir sonraki büyük hareket tarım dışı istihdam değişimi ve Yunanistan gelişmelerine bağlı. ABD istihdam raporu hayal kırıklığı yaratır ve Yunanistan önümüzdeki günlerde bir anlaşma çıkarırsa 1.15 üzeri gündeme gelebilir. Tam tersi senaryoda ise 1.10 altına hızlı bir düşüş görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.