EUR / USD Paritesi Yorumu – 05.01.2016

Euro Bölgesi’nden Draghi’yi Üzecek Enflasyon Verileri

Yeni yıla piyasalar hızlı başladı ve önceden de uyardığımız gibi bu hafta ekonomik takvim oldukça hareketli. Bugün de Euro Bölgesi’nden enflasyon verileri geldi. Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme politikaları dahilinde enflasyonu yakından takip ediyor bildiğimiz üzere.
Son ECB toplantısını hatırlayacak olursak piyasalar, ek gevşeme hamleleri ve mevduat faizinde indirim ile son derece güvercin bir Draghi beklerken ECB başkanı parasal genişlemenin miktarına dokunulmayıp, yalnızca süresinin uzatıldığını açıklamıştı. Mevduat faizinde ise beklenenden az bir indirime gidilmesi ile birlikte Draghi piyasaların beklentisi karşılayamamıştı açıkçası. Alınan kararların arkasındaki en önemli sebeplerden biri olarak da gelen açıklamalarla birlikte önümüzdeki dönemde enflasyonda iyileşme yaşanması beklenildiğini görmüştük.
Beklentilerin aksine Euro Bölgesi’nden bugün açıklanan flaş TÜFE, beklentiden kötü %0.2’de sabit kaldı. Gıda ve enerji maliyetlerinin dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.9 ile beklentiden kötü gelerek önceki veri ile kıyasladığımızda beklenen iyileşme yaşanmadı.
Detaylara baktığımızda enflasyona en olumsuz etkiyi petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle enerji sektörünün verdiğini görüyoruz. Gıda, alkol ve tütün ürünleri ve hizmet sektöründen olumlu katkılar gelse de geçtiğimiz aya göre yaşanan yavaşlama dikkatlerden kaçmadı.
Tabi ki gelen verilerin ardından akıllara “ECB’den ek parasal genişleme hamleleri gelecek mi?” soruları yeniden yer etmiş durumda. Önümüzdeki dönemde de Euro Bölgesi’nden gelecek olan veriler Draghi’yi üzmeye devam edecek olursa Super Mario artık kolları sıvayabilir.
EURUSD’ye bakacak olursak enflasyonda beklenen iyileşme yaşanmaması euroyu son derece negatif etkiledi diyebiliriz. Doların da yeni yıla kuvvetli başlamasıyla birlikte bugün 1.08 bölgesi altına gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0700 ve 1.0660 en yakın destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.08 bölgesi üzerine yeniden çıkılırsa 1.0850 ve 1.0900 dirençleri önemini koruyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.