EUR / USD Paritesi Yorumu – 04.03.2016

ECB Faizleri İndirir Mi?

Euro Bölgesi’nde bütün dikkatler 10 Mart’ta düzenlenecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına çevrilmiş durumda. Son dönemde gerek ECB üyeleri gerekse Draghi’den gelen açıklamaları göz önünde bulundurduğumuzda piyasalar ek gevşeme hamleleri bekleniyor. Politika faizinde bir indirim olmasa da mevduat faizinde indirim ve ek parasal genişleme hamleleri beklentisi var.
Bugün de Alman bankası Commerzbank ECB’den mevduat faizlerinde 20 baz puanlık bir indirim ve tahvil alım programında da 6 ay boyunca 20 milyar euroluk bir artış beklediğini açıkladı. İsviçre Bankası UBS ise mevduat faizinde 10 baz puanlık faiz indirimi ve tahvil alım programının da  her ay minimum 10 milyar euroluk artış beklediklerini açıkladı.
Medyada çıkan bazı haberlere göre ise ECB yönetim kurulunun mevduat faizlerinde indirim dışında bir adım atılmaması konusunda fikir birliği sağlandığına dair gelişmelerin olduğu söyleniyor. ECB’nin Aralık ayındaki toplantısını hatırlayacak olursak mevduat faizlerinde beklenenden az bir indirim ve varlık alım programının miktarının arttırılmaması, yalnızca süresinin uzatılması ile piyasalar hayal kırıklığına uğramıştı. 
Yeniden böyle bir durumun söz konusu olması EURUSD paritesini Aralık ayında olduğu gibi yukarılara taşıyabilir. Tam tersine ek gevşeme hamleleri hayata geçer ve güvercin bir Draghi ile parite üzerindeki baskı artabilir. Bugün ise gözler tarım dışı istihdam raporuna çevrilmiş durumda. Dünden itibaren bir toparlanma çabası içerisinde olan EURUSD’de beklentiden kötü bir tarım dışı istihdam raporu ile 1.1000 üzerine yükselişlere şahit olabiliriz. İstihdamda ve saatlik ortalama kazançlarda iyileşme yaşanması durumunda ise 1.09 bölgesine doğru düşüşler yaşanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.