EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.12.2015

ECB Kararları ve EURUSD Senaryoları

Draghi’nin 22 Aralık’taki basın toplantısında net bir şekilde ECB’nin daha fazla gevşeme hamlesini değerlendirdiğini açıklamasının üzerinden altı hafta geçti ve piyasaların merakla beklediği kararlara sadece bir kaç saat kaldı.
Draghi o basın toplantısında varlık alım programının büyütülme ve uzatılma gibi esnekliklere sahip olduğunu, %2’lik enflasyon hedefinin tehlikeye düşmesi durumunda harekete geçmeye hazır olduklarını ve mevduat faizini daha fazla indirmeyi görüştüklerini söylemişti. Geçtiğimiz altı hafta içerisinde de Draghi ve diğer ECB üyeleri yaptığı açıklamalarla bugün için net sinyaller vermeye devam ettiler.
Bugün için piyasa beklentileri oldukça çeşitli. Mevduat faizinde 10 baz puan indirim bekleyenlerin yanında 20 baz puan indirim bekleyenler, varlık alım programında 10 milyar euro artış bekleyenlerin yanında 20 milyar euro artış bekleyenler, sadece mevduat faizi indirimi bekleyenlerin yanında ECB bugün hem faiz indirecek hem de varlık alım programını büyütecek diyenler var. 
Varlık alım programının büyütülmesini bekleyenler de kendi içinde ayrışıyor. 5, 10, 20 milyar gibi farklı beklentilerin yanında, programın süresinin uzatılacağı veya ucunun açık hale getirileceği, farklı varlıkların programa dahil edileceği gibi beklentiler kurumdan kuruma farklılıklar gösteriyor.
Bu kadar çeşitli beklentilerin olduğu bir toplantı öncesi neyin ne kadar fiyatlanmış olduğunu dolayısıyla da gelecek yeni hamlelerin piyasalarda ne gibi bir etki yaratabileceğini kestirmek zor. Fakat son altı haftaya baktığımızda daha fazla gevşeme beklentileriyle 1.13 seviyelerinden 1.0550’lere kadar gerilemiş bir EURUSD görüyoruz. Yaklaşık 800 pipslik, %6’dan fazla bir gerileme bu. Bu düşüşte Fed’in Aralık ayı faiz artışı beklentilerinin de katkısı var tabi ama baş rolde ECB var diyebiliriz.
Yani zaten gevşeme beklentileriyle büyük bir düşüş yaşamış EURUSD ve bugün gelecek olan yeni hamlelerin açıklanma anında daha ne kadar düşüş getireceğini tahmin etmek güç. Belki 1.05 altına belki 1.0460’lara doğru ilk andaki momentumla bir gerileme görebiliriz. Tabi Draghi’nin tüm beklentilerden daha radikal gevşeme adımları atması durumunda çok daha aşağılar da gelebilir.
Bugün Draghi’nin piyasaları hayal kırıklığına uğratması durumunda ne olacağını kestirmekse çok zor değil. Mesela eğer ECB sadece mevduat faizini indirmek veya varlık alımını büyütmekle yetinirse önemli bir toparlanma göreceğiz paritede. Bu senaryoda kar alımları pariteyi kademeli olarak önce 1.08 sonra da 1.10’lara kadar taşıyabilir.
Tabi bu bahsettiklerimiz kısa vade için geçerli. Yoksa EURUSD’de uzun vadeli trend aşağı yönlü olmaya devam edecek ve gelebilecek toparlanmaların kalıcı olması pek ihtimaller dahilinde değil. Ayrıca her iki senaryoda da Draghi’nin ekonomi ile ilgili yapacağı yorumlar ve gelecek ile ilgili vereceği mesajlar yukarı veya aşağı yönlü hareketlerin gücünü belirleyecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.