EUR / USD Paritesinde Bugünün Yorumu

Draghi Bu Sefer Şapkadan Tavşan Çıkaramadı

ECB’nin sadece 10 baz puanlık mevduat faizi indirimi sonrası başkan Draghi basınını karşısına geçti ve açıkladığı yeni gevşeme hamleleri ile şimdiye kadar piyasaya sıkça beklediğinden fazlasını yaparak sürpriz yapan başkan bu sefer şapkadan tavşan çıkaramadı.
 
Varlık alım programında herhangi bir artış açıklamayan başkan programı 2016 Eylül’den 2017 Mart ayına kadar uzattı. Piyasalarda programının süresini uzatmanın yanında aylık alım miktarının da 10 – 20 milyar arası büyütme beklentisi vardı. Draghi’nin beklentileri karşılayamaması ile EURUSD’de büyük bir patlama yaşandı ve önemli dirençleri bir kaç dakikada bir bir geçerek 1.0880 üzerine kadar yükseldi parite.
 
Draghi’nin diğer açıklamalarına bir bakalım. Varlık alım programının getirilerinin tekrar yatırım amaçlı kullanılacağını söyleyen Draghi ekonomi üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğuna dikkat çekti ve büyüme üzerindeki baskının kaynağı olarak gelişmekte olan ülkeleri gösterdi. Düşük petrol fiyatlarının hane halkı harcamalarını destekleyecek ve atılan adımlar toparlanmaya katkı sağlayacak Draghi’ye göre.
 
Büyüme tahminleri 2015 için %1.4’den %1.5’e, 2017 için %1.8’den %1.9’a yükseltilirken 2016 tahmini %1.7’de sabit bırakıldı. Diğer yandan 2015 enflasyon tahmini %0.1, 2016 tahmini %1.0 seviyesinde sabit tutulurken 2017 tahmini %1.7’den %1.6’ya indirildi.
 
ECB başkanı ayrıca şimdiye kadar uygulanan politikaların etkili olduğunu ve daha fazla adım atıyoruz çünkü işe yaradığını gördük diyerek varlık alım programını da övdü.  Bugün alınan kararların kurulda büyük bir çoğunlukla alındığını da ekledi Draghi.
 
Şöyle bir özetleyecek olursak ECB bugün hem faiz indirimi hem de varlık alım programı ile ilgili aldığı kararlarda piyasa beklentilerini karşılayamadı. Bu da son 6 haftada ECB’den büyük gevşeme adımları geliyor beklentisiyle yaklaşık 800 pips düşen EURUSD’de büyük bir kar alım rallisini tetikledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.