EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.09.2015

Draghi Bugün Ne Der?

ECB kararları bugün saat 14.45’de açıklanıyor. 45 dakika sonra, yani 15.30’da ise büyük başkan Draghi basının karşısına geçecek, para politikası kararlarının ve nedenlerinin üzerinden geçip gelen sorulara cevap verecek.
Faizlerde veya varlık alım programında bu toplantıda bir değişiklik beklenmiyor. Bu nedenle aslında Draghi’nin 15.30’da ne diyeceği ve nasıl diyeceği daha çok merak ediliyor. 
ECB’nin başı enflasyonla dertte. Bu dertten kurtulmak için faizleri sıfırın altında çekti ve varlık alım programı başlattı. Temmuz ayındaki toplantıda en son Haziran enflasyon verileri vardı ECB’nin elinde. O zaman %0.2 olan TÜFE Ağustos ayında da %0.2. Değişiklik yok. Çekirdek TÜFE ise %0.8’den %1.0’e yükselmiş durumda. Fakat ECB manşet TÜFE’yi hedefliyor.
Düşük TÜFE’nin en büyük sorumlusu düşen petrol fiyatları. Son toplantı sırasında 51.00 üzerinde olan ham petrol sonrasında 38.00 altına kadar geriledi. Şu anda ise 46.00 bölgesinde. Yani son toplantıdaki seviyesinin 5-6 dolar altında.
Enflasyon ile ilgili Draghi’nin iyimser olmasını gerektirecek herhangi bir gelişme yok. Hatta daha da fazla düşen petrol fiyatları nedeniyle enflasyon konusunda daha temkinli bir Draghi görebiliriz.
Ayrıca ECB projeksiyonları da açıklanacak. Haziran ayındaki projeksiyonlarda 2015, 2016 ve 2017 TÜFE tahminleri sırasıyla %0.3, %1.5 ve %1.8 seviyesindeydi. Düşen petrol fiyatları nedeniyle bu tahminlere aşağı revizeler gelebilir.
Son toplantıda Yunanistan konusunda sıkıştırılan Draghi bu sefer Çin konusunda sıkıştırılacak büyük ihtimalle. ECB’nin Çin’de yaşanan problemleri Avrupa ekonomisi için ne kadar ciddi gördüğünü anlamaya çalışıyor piyasalar. 
Diğer bir önemli konu euro. 15 Temmuz’daki toplantıda 1.10 altında olan EURUSD sonrasında 1.17 üzerine kadar çıktıktan sonra şu anda 1.12 üzerinde. Kurlarda yaşanacak yükseliş hem enflasyonu daha da baskı altına alır hem de toparlanmayı baltalar. Bu da Draghi ve arkadaşlarının hiç istemediği bir şey.
Özetle Draghi’nin temkinli olmasını bekliyoruz. Euroda yükselişe neden olacak yorumlardan çekinecektir. Ayrıca düşen petrol fiyatları nedeniyle daha fazla gevşeme (daha fazla QE) için kapının açık olduğunu da ima edebilir. Geçtiğimiz haftalarda ECB üyesi Praet’in yaptığı gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.