EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.07.2015

Yunanistan’da Anketler Sonuçları Başa Baş

Piyasanın ana gündem maddesi Yunanistan referandumu ile ilgili yeni anket sonuçları var. Önemli bir basın kuruluşunun bir üniversiteye yaptırdığı anket sonucuna göre kurtarma programına hayır diyenler %43, evet diyenler %42.5, karasızlar ise %14.5 oranında. Yani bıçak sırtında bir tablo var. 
İlginç olan bir nokta hükümetin halka oylatacağı programın artık teknik olarak masada olmaması. Kreditörlerin teklifi 30 Haziran’da sona eren kurtarma programın süresini uzatma bağlamındaydı. Fakat 30 Haziran geride kaldı ve teklifler geçerliliğini yitirdi. 
Bu arada nakit rezervleri 500 milyon euroya kadar düşen bankaların ne zaman açılacağı henüz belli değil. Tsipras anlaşma sağlanır sağlanmaz bankaların tekrar açılacağını açıkladı dün fakat anlaşmanın ne zaman çıkacağı konusunda kimsenin bir fikri yok. Hiç bir anlaşma çıkmama ihtimali de var ve hiç de düşük değil.
ABD’den dün gelen istihdam raporu EURUSD’nin imdadına koştu. Rapor öncesi 1.1050 destek bölgesine bastıran parite şu anda biraz daha rahat ve Avrupa seansı başında 1.11 üzerinde. Gün içinde biraz daha yukarıları zorlayabilir, 1.1135 ilk önemli direnç. Referandumdan hayır sonucunun çıkmasıyla bu hafta olduğu gibi Pazar gecesi hafta açılışını da aşağıda yapabileceğini hatırlatalım. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.