EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.07.2014

ECB ve Draghi’den Ne Beklenmeli?

ECB para politikası kararları ve Draghi basın toplantısına sadece bir kaç saat kaldı. ECB geçtiğimiz ay negatif mevduat faizi, hedefli LTRO’lar dahil düşük enflasyonla mücadele için geniş çaplı radikal önlemler açıklamıştı.
Neredeyse bir ay geçti ve ECB’den gelen bu radikal adımların istenen sonuçları verip vermediğini ve yeni adımların gerekip gerekmediğini söylemek için çok erken. ECB ve Draghi’nin de aynı yön düşündüğünü kanısındayız ve bu nedenle bugün yeni bir hamle beklemiyoruz.
Yani ECB’nin faizlerde bir değişiklik yapmayacağı kesin gibi. Geçtiğimiz ay atılan adımların sonuçlarını görmeden varlık alım programı gelme ihtimali de çok düşük. Draghi ve arkadaşları önümüzdeki bir kaç boyunca gelen verileri takip ederek varlık alımı gibi yeni hamleler gerekip gerekmediğine kadar verecekler.
Bugünkü basın toplantısında Draghi geçtiğimiz ay açıklanan önlemlerin detaylarına değinebilir. LTRO’lar ile sağlanacak ucuz kredilerin reel ekonomiye nasıl akması sağlanacağı gibi konulardan bahsedebilir. Ayrıca faizlerin uzun süre düşük kalacağına ve gerektiğinde varlık alımları dahil yeni adımların atılacağına vurgu yapmasını bekliyoruz ECB başkanının.
Enflasyonun Haziran ayında da düşük kalması ve EUR’nun güçlü devam etmesi nedeniyle de Draghi’nin şahince açıklamalardan kaçınarak daha çok güvercince bir duruş sergilemesi beklenebilir.
Bu nedenle bugünkü ECB kararları ve Draghi konuşmasının EUR için aşağı yönlü risk oluşturduğunu düşünüyoruz. Draghi’nin konuşmasına başladığı anlarda ABD’den istihdam verilerinin geleceğini hatırlatalım. Gevşek tonda bir Draghi’ye ABD’den iyi istihdam verileri eklenirse EURUSD 1.35 doğru bir yolculuğa başlayabilir.
Forex Koçu bu çok önemli anlarda üyelerine tüm imkanlarıyla destek vermeye devam edecek. Siz de üyelerimiz arasına katılın ve önemli anlarda desteksiz kalmayın.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.