EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.06.2015

Draghi: Her Şey Yolunda

ECB başkanı Draghi para politikası kararları sonrası olağan basın toplantısına varlık alım programının istenen sonucu verdiğini ve 2016 Eylül ayına kadar devam edeceğini açıklayarak başladı. Yani son zamanlarda gelen iyi veriler sonrası programın erken bitirilmesi veya tapering gibi spekülasyonları tekrar havada bıraktı Draghi.
Enflasyonda tek tek aylara değil genel trende dikkat edileceğini söyleyen ECB başkanı enflasyonda hedefe doğru sürdürülebilir bir gidişat gördüğünü belirtti.
Beklendiği gibi 2015 enflasyon tahmini %0.0’dan %0.3’e revize edilirken 2016 tahmini %1.5, 2017 tahmini %1.8 seviyesinde sabit bırakıldı. Büyümede de 2017 tahmini %2.1’den %2.0’a revize edildi fakat 2015 tahmini %1.5, 2016 tahmini ise %1.9’da bırakıldı.
Enflasyonun önümüzdeki aylarda düşük kalacağını, risklerin ECB tarafından yakından takip edileceğini belirten Draghi görünümün politika önlemlerinin tam anlamıyla uygulanmasına bağlı olduğuna ve her zaman olduğu gibi bazı ülkelerin reformları hızlandırması gerektiğine vurgu yaptı.
Euro Bölgesi’nin güçlü devam ettiğini ve toparlanmanın yolunda gittiğini söyleyen Draghi dış büyümedeki yavaşlamanın ekonomiyi olumsuz etkilediğini ifade etti.
Yunanistan görüşmeleri konusunda yorum yapmamayı tercih etti başkan fakat ECB olarak Yunanistan’ın euroda kalmasını ve taraflar arasında sağlam bir anlaşma istediğini açıkladı.
Draghi konuşurken EURUSD’de keskin dalgalanmalar yaşandı. Önce 1.1070’lere gerileyen parite sonrasında gelen hızlı ralli ile 1.1180 seviyelerini zorladı. 2015 enflasyon tahminlerine yukarı revize gelmesi euro için pozitif fakat dünkü enflasyon verileri sonrası sürpriz değil. Diğer yandan 2017 büyüme tahminine gelen hafif aşağı revizenin pariteye çok fazla hasar vermesi beklenmemeli. 
Draghi’den çok beklenmedik yorumlar gelmemekle birlikte genel hatlarıyla iyimser bir konuşma olduğunu söyleyebiliriz. Piyasa şu an daha çok Yunanistan ile ilgili gelişmelere odaklanmış durumda. 1.12 – 1.1190 bölgesi ilk önemli direnç, 1.1050 bölgesi ise destek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.