EUR / USD Paritesi Yorumu – 02.02.2016

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Oranı Beklentilerden İyi

Piyasalarda oldukça hareketli bir hafta içerisindeyiz. Özellikle herkesin gözü kulağı cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam raporunda olacak. Bugün de Euro Bölgesi ve İngiltere’den açıklanan önemli veriler var. O halde veriler nasıl geldi paritelerde son durum nasıl birlikte göz atalım.
İspanya’dan işsizlik değişimi beklentiden iyi 57.2 bin olarak açıklandı. Dün İspanya’dan gelen imalat PMI verisinden sonra işsizlikte de iyileşme yaşandığının altını çizelim. Almanya’dan da işsizlik değişimi -20 bin ile beklentilerden iyi geldi. Euro Bölgesi’nde ise işsizlik oranı %10.4 ile beklentilerden bir tık iyi gelirken son 4 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Büyük resme baktığımızda gelen verilerin EUR için pozitif olduğunu söyleyebiliriz.
EURUSD ise yeni haftaya hafif alıcılı devam ediyor. 1.09 üzerinde tutunmakta zorlanan paritede eğer bu bölge üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşirse toparlanma bir miktar daha devam edebilir. Bu senaryonun hayata geçmesi durumunda yukarıda 1.0950 ve 1.1000 en yakın direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.09 bölgesi altına geçilirse 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri düşüşlerin hızını kesebilir.
İngiltere’ye baktığımızda ise dün beklentiden iyi gelen imalat PMI verisinin ardından bugün inşaat sektöründe beklenen iyileşme yaşanmadığını görüyoruz. İnşaat PMI 55.0 ile son 9 ayın en düşük seviyelerine gerilerken gelen verinin GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu. Geçtiğimiz ay 2009 yılından beri en düşük seviyelerini gören parite son dönemde bir toparlanma çabası içerisinde ve dün 1.4360 ve 1.44 bölgeleri dirençlerinin kırılmasıyla beklediğimiz gibi alıcıların hakimiyeti devam ediyor. Bu bölgeler üzerinde günlük kapanışların daha da yukarıların habercisi olabileceği uyarısını daha önce yapmıştık. 
Ancak orta ve uzun vadede düşünürsek BoE’nin yakın dönemde faiz artırmasının beklenmemesi ve Brexit ihtimallerini göz önünde bulundurduğumuzda GBPUSD üzerindeki baskıdan kurtulması zor gözüküyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.