EUR / USD Paritesi Yorumu – 01.07.2015

Yunanistan Ödemedi, Söz Halkta

Beklenen oldu ve Yunanistan 1.6 milyar euroluk IMF ödemesini gerçekleştirmeyerek Avrupa ve dünya açısından tarihi bir olaya imza attı. Komşu böylece IMF ödemesini yapmayan veya geciktiren ülkeler listesine ilk Avrupa ülkesi olarak Irak, Sudan, Somali ve Zimbabve ile birlikte adını yazdırdı.
Yunanistan’ın dün yaptığı son dakika 30 milyar euroluk üçüncü bir kurtarma programı ve borç indirimi talebini akşam telekonferans zirvesi ile değerlendiren Eurogroup ‘hayır’ dedi. Böylece dört yıldır Yunanistan’ı finansal açıdan hayatta bağlayan program sona ermiş oldu ve ülke üzerindeki koruma şemsiyesi ortadan kalktı.
IMF ödemesini kaçırmak veya geciktirmek ticari bir kreditör olmadığı için hemen iflas olarak nitelendirilmiyor. IMF yetkilisinin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada da belirttiği gibi Yunanistan’ın düştüğü durum  ‘gecikmiş ödeme’ olarak değerlendirilecek IMF tarafından.
Artık dikkatler 5 Temmuz’daki referandumda. Taraflar arasında sahne arkasında görüşmeler devam edebilir fakat Merkel dün yaptığı açıklamada referanduma kadar bir anlaşma çıkmayacağını söyledi. Yani son söz Yunan halkında. Önceki gün ‘hayır’ cephesi, dün ‘evet’ taraftarları Atina sokaklarındaydı ve gözlemciler evetçilerin oluşturduğu kalabalığın çok daha büyük olduğuna dikkat çekiyorlar. Sermaye kontrollerinin günlük hayatı sekteye uğratması kararsızları, hatta bazı Syriza destekçilerini bile evet demeye itebilir.
EURUSD’nin Yunanistan gelişmelerine verdiği tepkiye anlam vermek zor.  Haftaya 170 pipse yakın boşlukla başlayan parite sonrasında 1.1270 üzerine kadar çıkarak dört gün zirvesini gördü. Yani ilk anda Yunanistan’ın iflas riskinin yarattığı telaş kısa süre sonra yerini heyecana bıraktı. IMF ödemesinin gerçekleştirilmemesi sonrası ise baskı var, Avrupa seansı başlarken 1.11 test ediliyor. Yunanistan krizi zaten tavan yapmış durumda, bunun üzerine ABD’den istihdam ve diğer veriler de beklentiden iyi gelirse EURUSD üzerindeki baskı artabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.