EUR / CHF Paritesi Yorumu – 27.01.2015

SNB Müdahale Etmeye Hazır

SNB başkan yardımcısı Danthine, İsviçre basınında çıkan açıklamalarında EURCHF’nin makul seviyelerde olmadığını ve müdahale için hazır olduklarını söyledi.
Piyasaların hala dengelenmediğini söyleyen Danthine, ECB’nin varlık alımlarının kendileri için büyük bir risk olduğunu belirtti. Danthine ayrıca emlak sektörü için daha fazla önleme gerek olduğunu, negatif faizlerin geçici olacağını ve yeni ekonomik tahminler yapmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyor.
Dün açıklanan rakamlara göre SNB mevduat hesabı (sight deposits) önceki haftaya göre 25 milyar CHF fazla artarak 365.5 milyar ile 2013 Mart ayından bu yana en yüksek seviyelerde. Kabaca bankaların SNB’de tuttuğu mevduatın 25 milyar CHF arttığı şeklinde yorumlanabilir bu ve SNB’nin piyasaya müdahalesinin göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor.
Yani SNB frank satarak düşüşün önüne geçmeye çalışıyor. Paritenin nerede dengeleneceğini tahmin etmek kolay değil fakat maliye bakanının 1.10 söylemini hatırlatalım.
Bu arada USDCHF’nin yukarılar için daha iştahlı olduğuna dikkat çekelim. Aradaki faiz avantajı ve Fed’ten bir sonraki adım olarak faiz artışı beklentileri nedeniyle önümüzdeki aylarda USDCHF’den tekrar parite (1.0000) seviyelerine doğru bir hamle sürpriz olmaz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.