EUR / CHF Paritesi Yorumu – 19.03.2015

Bir Sürpriz de SNB Yapar mı?

İki ay önceki sürpriz EURCHF kararıyla piyasada deprem yaratan SNB’nin, 1.20 tabanını kaldırma kararından sonra ilk olağan para politikası kararları bugün. 
Tabanı kaldırmanın yanında faizleri de %-0.75 seviyesine çekmişti SNB ve gerekirse daha fazla faiz indirimi yaparız demişti. Bu toplantıda SNB’den herhangi bir faiz hamlesi beklenmiyor fakat bankanın pegin kaldırılmasının etkisiyle enflasyon ve büyüme tahminlerini aşağı revize etmesi bekleniyor.
USDCHF şu anda 15 Ocak kararları öncesi seviyelerinde. Verdiklerini kademeli olarak geri aldı. EURCHF de verdiklerinin yarısına yakınını geri almış durumda ve SNB’nin gayri resmi hedefi olduğu söylenen 1.10 – 1.05 bandında. SNB büyük ihtimalle CHF’nin hala aşırı yüksek olduğuna vurgu yapacak fakat hem USDCHF hem de QE’ye rağmen EURCHF’nin mevcut seviyeleri SNB’yi çok rahatsız etmeyecektir şimdilik.
Enflasyon tarafında ise herhangi bir toparlanma işareti yok. SNB düşük enflasyon bahanesiyle EURCHF 1.20 tabanını getirmişti fakat en son gelen Şubat ayı TÜFE %-0.8, yani deflasyon var İsviçre’de. Bu da aslında SNB’nin tabanı kaldırırken göze aldığı bir durum diyebiliriz. 
Şu an SNB’den bir hamle beklemiyoruz fakat deflasyonun derinleşmesi, büyümenin teklemesi ve CHF’nin tekrar değer kazanma ihtimalleri nedeniyle bu sene içerisinde yeni faiz indirimleri hala masada.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.