EUR / CHF Paritesi Yorumu – 18.06.2015

SNB Sürpriz Yapmadı

İsviçre merkez bankası SNB beklendiği gibi politika faizini %-0.75, üç aylık libor hedef bandını %-1.25 ile %-0.25 arasında sabit tuttu.
Her zaman olduğu gibi frankın hala aşırı olduğunu düşünüyor SNB ve gerektiği takdirde müdahale için döviz piyasalarında aktif kalmaya devam edeceğiz diyor. 
Global ekonomi üzerindeki belirsizliğin yüksek olduğuna dikkat çeken SNB, ikinci yarıda ekonomik büyümenin pozitife döneceği görüşünde fakat Yunanistan krizinin ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği endişesi var.
2015 büyüme tahmini çok hafif bir yukarı revize ile %1.0 olarak gerçekleşirken 2015 TÜFE tahmini %-1.1’den %-1.0’e yükseltildi. 2016 ve 2017 TÜFE beklentilerine de yukarıları revizeler dikkat çekiyor.
Kararlar sonrası basının karşısına geçen başkan Jordan ise negatif faizlerin etkili olduğunu ve ekonomik yavaşlama nedeniyle CHF’nin zayıflamaya devam etmesini beklediğini açıkladı.
Büyüme ve enflasyonu desteklemek için frank satarak müdahaleye devam edecek SNB. EURCHF için en yakın destek 1.04 bölgesi, 1.05’ler ise ilk önemli direnç. Orta vadede düşüşler alış fırsatı olacak. Özellikle 1.02 – 1.00 bölgesine doğru sarkmalar orta vadeli alış fırsatı olarak değerlendirilebilir görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.