EUR / CHF Paritesi Yorumu – 09.02.2015

Jordan’dan Çok Önemli Mesajlar

İsviçre merkez bankası SNB başkanı Jordan bir radyo kanalında yayınlanan konuşmasında ileriye yönelik çok önemli ipuçları verdi.
Gerektiği takdirde döviz piyasalarına müdahale etmeye hazırız diyen Jordan negatif faiz oranının frankı daha az cazip kılmakta etkili olduğunu söyledi. Jordan ‘negatif faizler için mutlaka bir alt limit var ve asıl soru bu limitin neresi olduğu fakat ben %-0.75 seviyesinde olan faizde henüz alt sınıra ulaşmadığımıza inanıyorum’ ifadesini kullandı.
Frankın euro karşısında 1.0500 seviyesinde hala aşırı değerli olduğunu dile getiren Jordan, SNB’nin gayri resmi olarak 1.0500 – 1.1000 bandını hedeflediği sorusuna karşı Stevens, tercih ettikleri kur seviyeleri hakkında yorum yapmaktan çekindi.
Ekonomik büyümenin Aralık ayında tahmin ettiklerinden daha düşük olacağını söyleyen Jordan bir veya iki çeyrekte daralma yaşanabileceğini ekledi.
Jordan ve arkadaşları net bir şekilde kurlarda daha yüksek seviyeleri istiyor ve frank satarak müdahale etmeye devam edecekler. Zaten eksideki faizlerde daha fazla indirim opsiyonu da masada. 
USDCHF tabanın kaldırılmasıyla verdiklerinin neredeyse yarısını geri aldı zaten, EURCHF ise %40’ına yakınını geri aldı. USDCHF’de önümüzdeki aylarda önce 0.95 sonra parite seviyesine doğru, EURCHF’de ise 1.10 bölgesine doğru bir hareket beklentimiz devam ediyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.