Enflasyonla Mücadele Programı Açıklandı – 10 Ekim 2018

Dün yurtiçinde enflasyonla topyekûn mücadele programı takip edilirken içeriğine göz atarsak;
Bankalardan faiz indirimi, firmalardan ve market gruplarından %10 indirim desteği, elektrik ve doğalgaza yılsonuna kadar zam olmaması (olağan üstü durum harici) ve TL cinsi kredilere %14’e kadar destek açıklamaları öne çıktı. Mücadele programının sonrasında içeride USDTRY olarak bakarsak çok etkisi olmasa da günü hafif ekside 6.0940 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdi. Asıl olan enflasyonla kalıcı bir çözüm göze çarpmazken öncelikli hedefin enflasyon sepetini düşürmeye yönelik olması göze çarpmakta. YEP’de açıklanan enflasyon hedeflerinin tutması açısından piyasa izlemede olacaktır. Yaşanılan enflasyonun maliyet kaynaklı olduğunu göz önüne alırsak merkez bankasının önümüzdeki günlerdeki açıklamaları da önem arz edecektir. Dün ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un 12 Ekim’de görülecek duruşması öncesinde yeni gizli tanık ifadeleri ortaya çıktı. Dolayısıyla Cuma günü gerçekleşecek olan görüşme piyasa tarafından takip edilecektir.
USDTRY paritesi açılıştan itibaren oldukça dar bir bantta hareket sergilerken saatlik grafikte 30 saatlik hareketli ortalamanın altında fiyatlanması kısa vadede satış yönlü bir hareket sergilerken, 6.0678, 6.0412 ve 5.9693 destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.1397, 6.1850 ve 6.2569 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Avrupa tarafında İtalya ve Çin tedirginlikleri devam etmesine rağmen borsalarda bir düzeltme hareketi gördük. Uluslararası Para Fonu (IMF) son 6 ayda küresel finansal istikrara yönelik risklerin yükseldiğini kaydettiği raporunda, “İleride ticaret gerilimlerinin daha da artmasının yanı sıra yükselen jeopolitik riskler ve politik belirsizlikler, küresel sermaye piyasalarında risk algısının aniden kötüleşmesi sonucu geniş çaplı gerilemelerin yaşanmasına ve küresel finansman şartlarının sert şekilde sıkılaşmasına neden olabilir.” uyarısında bulundu. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan açıklamasında Haziran ayına kadar 3 faiz artırımı konusunda rahatım açıklaması yaparak  FED’in yüzde 2 enflasyon hedefine erişmekte olduğunu ve fiyat baskılarının “bizden uzaklaşmayacağını” belirtti.

Bloomberg haberine göre U.S Telecom firmasında ‘hack’ delili bulunduğu ve Çin’in Amerikan kritik teknoloji noktalarını sabotaj ettiği haberi ABD ile Çin’in Trump politikaları ile birlikte daha da gerileceği beklenebilir. Bugün ABD tarafında Eylül ayı ÜFE rakamı takip edilecek. Bunun dışında Chicago FED başkanı Evans konuşması da takip edilebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.15201 seviyesi altında kalması günlük grafikte aşağı yönlü baskıyı destekliyor. ABD tahvillerindeki yükselişle beraber baskılanan paritenin kısa vadede yukarı yönlü tepkileri olsa da temel sebeplerin Euro üzerinde baskı yaratması beklenebilir. Destek noktası olarak 1.14490, 1.14050 ve 1.13339 seviyeleri takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.15472  ve 1.16183 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Petrol fiyatlarına bakarsak son zamanlardaki ABD İran gerilimi ve Suudi Arabistan’a üretim baskısı yine de petrol fiyatlarında kalıcı bir geri çekilme yaşattırmadı. Venezuella’dan petrol kaybı yaşanırken İran ambargosu olması da arzi ciddi şekilde kısacaktır. Bununla birlikte talep hala güçlü olarak seyrederken Hindistan ve gelişen ülkelerin daralması da önümüzdeki günlerde petrol talebine karşı yönü belirleyen unsurlar arasında olacaktır.
Brent petrol fiyatlarına teknik olarak bakarsak saatlik grafikte yükselen bir kanalda hareket ediyor olması ve 30 saatlik hareketli ortalama üzerinde seyretmesi yukarı yönlü baskıların hala güçlü olduğunu işaret etmekte. Direnç noktası olarak 85.62, 86.38 ve 88.10 seviyeleri takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 83.90, 82.94 ve 81.22 destek noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.