Enflasyon Üç Yılın En Düşüğüne Geriledi

TÜİK’ten açıklanan verilere göre Nisan ayında TÜFE yıllık bazda %6.57 ile hem beklenti altı kaldı hem de son üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Aylık bazda da %0.78 ile beklenti altı bir rakam görüyoruz. Diğer yandan Yİ-ÜFE yıllık bazda %2.87, aylık bazda ise %0.52 artış kaydetti.

Yıllık bazda en hızlı yükseliş %12.84 ile alkollü içecekler ve tütün kaleminde yaşanırken gıda ve alkolsüz içecekler sadece %1.38 artışla en düşük artışın yaşandığı kalem oldu. Bir önceki aya göre ise giyim ve ayakkabı grubu %12.60 artışla en hızlı artışı yakalarken gıda ve alkolsüz içecekler kalemi %1.48 düşüş yaşadı. Yani gıda ve alkolsüz içecekler grubu hem yıllık hem aylık bazda enflasyondaki düşüşün en büyük sorumlusu.

Son üç işlem gününde de 2.79 seviyesini test eden fakat tam anlamıyla kırmakta başarısız olan USDTRY, doların bugün diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine de karşı güçlenmesiyle 2.81 üzerine tırmandı.

Bu tür teknik düzeltme hareketleri gelmeye devam edecektir. Bu hareketlerin yukarı yönlü kalıcı bir harekete dönüşebilmesi için ise Fed üyelerinden bir sonraki faiz artışı için Haziran ayını işaret eden açıklamalar gelmesi gerekiyor önümüzdeki günlerde/haftalarda.

Teknik olarak bugün 2.8080 üzerinde bir kapanış satış baskısının azalması açısından pozitif olacaktır. Diğer yandan 2.79 desteğine yeni bir atak ve bu desteğin tam anlamıyla kırılmasıyla 2.75’ler radara girecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.