Ekonomilere Yönelik Beklentiler Oldukça Zayıf. Petrol Baskı Altında…

Tüm dünyada korona virüs vaka sayıları rekorlar kırıyor. Buna paralel olarak Avrupa’da genel kapanma önlemleri alınmaya başlandı. En son Fransa, bugünden itibaren restoran ve barları kapatma kararı aldı. Sokağa çıkmanın ise temel ve tıbbi ihtiyaçlara yönelik izine tabi olduğu açıklandı. Hatırlatmak gerekirse Almanya tarafında Başbakan Merkel, 2 Kasım itibari ile yeni karantina önlemlerine başlanması noktasında eyaletlerle anlaşıldığını belirtmişti.

Korona virüsünde beklenilen ikinci dalga bir hayli sert gerçekleşiyor. Ülkeler genel kapanmalara mesafeli yaklaşsa da piyasalarda ekonomilere yönelik belirsizlikler bir hayli yüksek. Bu durum da talep bazlı baskının oluşmasına neden olacaktır. Hatta Avrupa tarafında çift dipli resesyon söylemleri oldukça kuvvetlenmiş durumda. Tüm bu negatif beklentiler doğal olarak petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor.

Reel ekonomilerin yeniden baskı altına gireceği hatta resesyonist baskının görülebileceğinin beklenmesi doğal olarak petrol talebinde azalmaya neden olacaktır. Böylelikle fiyatlar üzerinde baskı yaşandığını görüyoruz. Teknik olarak 38.60 desteğinin kırılması ile fiyatların hızlı bir şekilde 37.00 seviyesinin aşağısını test ettiğini gördük. Bu fiyatlamanın ardından bir miktar yukarı hareket görülse de henüz bu tepki çok güçlü değil. Bu noktada özellikle 38.60 üzerinde fiyatlamalar görmek gerekmekte. Bu yönde bir fiyatlama oluşabilirse petrolde 40.00 seviyesine doğru yükseliş hareketi oluşabilir.

Şimdilik yaşanan yukarı hareketi tepki olarak değerlendiriyoruz ve 38.60 seviyesinin altında 36.60 desteğinin kırılıp kırılmayacağını takip edeceğiz. Şayet bu seviye kırılabilirse 35.40 seviyesine kadar satışların devam etme olasılığı belirecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.