ECB’den Beklentiler ve EURUSD Senaryoları

Bugünün gündemi ECB kararları ve hemen sonrasındaki Draghi basın toplantısı. Kararlar saat 14.45’de açıklanıyor ve faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor piyasalar. Varlık alım programında da bir değişiklik beklentisi yok.

Geçtiğimiz ayki (10 Mart) toplantıda üç faiz türünü de indiren ECB varlık alım programını büyütmüş ve finans sektörü dışı yatırım yapılabilir seviyedeki şirket tahvillerini de programa dahil etmişti. Darghi’nin basın toplantısında ise faizlerde daha fazla indirim gelmeyebileceğinin sinyalini vermesiyle keskin bir dönüş yaşanmış ve EURUSD’de o anda başlayan yükseliş 1.1460’lara kadar devam etmişti.

Faizlerde ve varlık alım programında bir değişiklik beklenmiyor. Bu nedenle de asıl önemli olan 15.30’daki basın toplantısı. Draghi’nin bundan sonraki aylarda daha fazla parasal gevşeme ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmeye çalışacağız. ECB başkanı gerekmesi durumunda daha fazla parasal gevşemeye başvurulabileceğine dikkat çekmekle birlikte şimdilik son atılan adımların etkisini görebilmek için beklemede kalmanın tercih edilebileceği yönünde mesajlar verebilir.

Bunun dışında ECB’nin siyasetten bağımsızlığı, helikopter para, enflasyon, Avrupa ve global ekonomik görünüm ile ilgili gelecek olan açıklamalar da piyasalara hareket getirebilecek diğer yorumlar olacak.

EURUSD, ECB kararlarını 1.13 bölgesinde bekliyor. Draghi’den iyimser yorumlar ve daha fazla parasal gevşemeye gerek duyulmadığı bağlamında gelebilecek imalarla önce 1.1380 bölgesi sonrasında da 1.1450’lere doğru yukarı yönlü bir hareket başlayabilir. Fakat Draghi’nin kötümser görünmesi ve daha fazla parasal gevşemenin gerekliliğine vurgu yapması tam tersi bir hareketle önce 1.1220’lere sonra da 1.1150’lere doğru bir düşüşü tetikleyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.