ECB ve Draghi’den Ne Beklenmeli? – 02.06.2016

Bugün gözler OPEC toplantısının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) kararları ve Başkan Mario Draghi’nin yapacağı konuşmaya çevrilmiş durumda. Beklentiler ise ECB’nin faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde.

Mart ayında atılan ek parasal genişleme adımları sonrası Super Mario ve ekibi hem varlık alım programı artırmış, hem faizleri daha aşağı çekmiş hem de 4 yeni TLTRO’ya start verme kararı almıştı. Alınan kararlar sonrası Euro hızlı bir şekilde değer kaybederken basın toplantısında Draghi’nin “ECB faizlerde daha fazla indirim düşünmüyor.” cümlesi sonrası bir anda tablonun tam tersine döndüğüne şahit olmuştuk.

ECB attığı bu son adımların yılın ikinci yarısında meyvesini toplayacak mı toplamayacak mı görmek istediği için şimdilik biraz daha bekle-gör modunda. Bu yüzden enflasyon ve büyüme beklentilerine gelecek olan revizyonlar son derece önemli.

Beklentilerin yukarı yönlü revize edilmesinin yanında Draghi de iyimser bir konuşma yapar ise EURUSD’de 1.1100 seviyelerinden başlayan toparlanma 1.13 bölgesi üzerine doğru devam edebilir.

Tam tersi senaryoda ise EURUSD üzerinde bir miktar baskı oluştuğuna şahit olabiliriz. Ancak aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1100 desteği kırılmadığı sürece toparlanmanın devam etmesi yüksek ihtimal.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.