ECB Beklentileri ve EURUSD – 8 Aralık 2016

ECB Kararları EURUSD'yi Nasıl Etkiler?

ECB 2016’nın son para politikası kararlarını biraz sonra açıklanıyor. Politika faizlerinde bir değişiklik beklenmiyor. Yani çok büyük ihtimalle marjinal fonlama faizi %0.25, ana fonlama faizi %0.00, mevduat faizi de %-0.40 seviyesinde sabit tutulacak.

Diğer yandan varlık alım programının 2017 Mart’tan daha öteye uzatılması bekleniyor. Uzatmanın detayları ile ilgili net bir konsensüs yok fakat genel beklenti ECB’nin programı mevcut 80 milyar euro büyüklüğüyle altı ay daha uzatacağı yönünde. Yani ECB bilançosunu aşağı yukarı 500 milyar daha büyüteceğini açıklayacak. Hedeflediği kadar tahvili alabilmek için de alım kriterlerinde bazı değişikliklere gitmesi bekleniyor. Mesela faiz tabanı ve/veya ülke tahvil limiti kriteriyle oynayarak.

En çok merak edilen ve piyasalarda en büyük etkiyi yaratacak olan ise Draghi’nin bugün tapering (varlık alım programını azaltmaya başlama) konusunda bir yorum yapıp yapmayacağı. ECB başkanı eğer tapering ile ilgili net bir tarih verir veya her hangi bir imada bulunursa euro için pozitif bir basın toplantısı olacağını söyleyebiliriz.

Aşırı güvercin bir para politikası duruşu benimsediği için toplantının euro üzerinde yaratacağı olası etki asimetrik olacak bizce. ECB’nin bundan daha fazla gevşeme için alanı dar fakat beklenenden daha şahin tonda bir duruş için ise olabildiğince alanı var. Bu nedenle de şahin tondaki yorumlara vereceği tepki güvercin tondaki yorumlara vereceği tepkiden daha yüksek olabilir.

Olası bir tapering açıklaması veya imasında 1.0850 – 1.08 bölgesin geçilmesiyle birlikte EURUSD kademeli olarak ilk aşamada 1.10 seviyelerine sonra da 1.13 seviyelerine doğru yükselişe start verebilir. Fakat ECB ile Fed arasındaki para politikası ayrışması hala devam edeceği için bu yükselişin kalıcı olabileceği konusu şüpheli.

Diğer yandan Draghi’nin beklentilerden çok farklı bir adım atmaması durumunda EURUSD’de önümüzdeki günlerde bant hareketi görebiliriz. Bu senaryoda paritenin yukarıda 1.0850 – 1.08 direnç bölgesi, aşağıda ise 1.07 – 1.0680 destek bölgesine vereceği tepkiye göre bir sonraki büyük hareket şekillenecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.