Dünya Piyasaları Yorumları – 24.02.2016

Fed Başkan Yardımcısı Konuştu

Teksas’ta enerji konulu bir konferansta konuşma yapan Fed başkan yardımcısı Stanley Fischer eğer petrol düşmemiş ve dolar güçlenmemiş olsaydı Fed %2’lik enflasyon hedefine şu anda ulaşmış olurdu dedi.
Piyasadaki volatilitenin büyüme ve enflasyon üzerinde nasıl bir etki yarattığını söylemek için erken diyen Fischer daha önce de buna benzer dönemler yaşandığını fakat genel ekonomik görünüm üzerinde çok küçük izler bıraktığını ifade etti.
Aralık faiz artışından bu yana gelen veriler istihdamdaki iyileşmenin devam ettiğini ve büyümenin bu çeyrekte tekrar hızlandığını belirten Fischer petrol fiyatlarında daha fazla düşüş yaşanması enflasyonun hedefin altında daha uzun süre kalmasına neden olur diye ekledi.
Başkan Yellen ve New York Fed başkanı Dudley ile birlikte başkan yardımcısı Fischer kararlarda en çok sözü geçen üyeler ve Fischer’ın açıklamaları her zaman olduğu gibi orta yolcu. Fakat yaşanan o kadar paniğe ve volatiliteye rağmen Fischer’ın karamsar olmadığının da altını çizelim.
Fed’in Mart ayında faiz artırma ihtimali çok düşük ve piyasalar artık Haziran, Eylül ve Aralık ayındaki toplantılara odaklanmış durumda. Çin’in önümüzdeki haftalarda denge kazanması, petrol piyasalarının istikrar bulması ve enflasyonda yukarı yönlü hareketlenme başlaması bu toplantılarda faiz artışı gelmesi için gereken şartlar ve çok da imkansız şartlar değil aslında.
Gecenin ekonomik takviminde Avustralya’dan gelen veriler dikkatimizi çekiyor. Maaş endeksi dördüncü çeyrekte %0.5 ile beklentide artarken, inşaat faaliyetleri yine aynı dönemde %3.6 gerileyerek beklenti altı kaldı. Çin ekonomisindeki yavaşlama ve emtia fiyatları üzerindeki baskı nedeniyle RBA’dan bu sene içinde faiz indirimleri beklentileri var ve bu da AUDUSD’de yükselişlerin kalıcı olması önünde önemli bir engel.
Bir çok kez dile getirdiğimiz gibi uzun vadede trend hala aşağı ve 0.75 bölgesinde doğru yükselişler satış fırsatı olur. Diğer yandan 0.70 altına doğru yeni bir hareketle önce 0.68 sonra da 0.65’lere doğru gerilemeye tanıklık edebiliriz. Şartların tekrar oluşmasıyla Fed’in faiz artış sürecine kaldığı yerden devam etmesi ise bu düşüşü daha hızlı ve daha da aşağılara doğru getirebilir.
Asya borsalarına baktığımızda Çin endeksleri ile diğer endeksler arasında ayrışma görüyoruz. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.90, Şenzen CSI300 endeksi %0.65 artıda kapanırken Japonya Nikkei endeksi %0.85, Avustralya ASX %2.10, Güney Kore KOSPI ise %0.10 kayıpla kapattı günü.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.