Dün Yaşananlar, Bugün Bizi Bekleyenler

Dün gece veri açısından oldukça sakindi. Fakat bazı önemli açıklamalar geldi.

Öncelikle Fed’in şahin üyesi Fisher üçüncü bir varlık alımını desteklemeyeceğini tekrarladı. Artık buna gerek yok, gelen veriler de onu gösteriyor dedi Fisher. Bu açıklama orta vadede doların değer kazanmaya devam edeceğine bir işaret olarak algılandı.

Daha sonra Japonya başbakanı Yen’in aşırı değerli olmasından yakındı ve BoJ’un bu konuda adım atmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Yani BoJ’u daha fazla gevşeme konusunda teşvik etti bir anlamda başbakan.

Yine dün Yen ile ilgili başka bir haber dolaşmaya başladı piyasada. Habere göre Goldman Sachs yatırımcılarına orta vadede dolar satıp yen almalarını tavsiye ediyor.

Goldman Sachs’a göre Yen bu dönemde USD karşısında değer kazanacak. Tabi ki sebebi de Japonya’da mali yılın sona ermesi nedeniyle Yen’e olan talebin kademeli olarak artış gösterecek olması önümüzde ki bir kaç hafta.

Borsalar da dün geceyi kötü bir performansla kapattı. S&P %0,7 ekside, Asya piyasaları ise ortalama %0,6 ekside bitirdi. Düşüşte ki en önemli neden ise AB’den gelen PMI verilerinin ardından resesyon endişelerinin tekrar canlanması.

Bugüne baktığımızda önümüzde çok yoğun olmamakla birlikte bazı önemli veriler geleceğini görüyoruz. Özellikle İngiltere konut kredisi onayları, Kanada TÜFE ve ABD birinci el konut satış rakamları paritelere hareket getirecek en önemli etkenler olarak görülüyor.

Bizler de Döviz Destek olarak her zaman ki gibi bugün de bu harekeleri sizler için fırsata çevirmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.