Draghi Yine Yaptı Yapacağını – 8 Aralık 2016

Draghi Neler Söyledi?

ECB kararlarının ardından mikrofon başına geçen Başkan Mario Draghi her zaman olduğu gibi önemli açıklamalarda bulundu. Varlık alım programını gerektiği halde daha da uzatabiliriz diyen Super Mario, ECB’nin hedefine ulaşmak için elindeki bütün enstrümanları kullanacağını dile getirdi.

Enflasyonu yakından izleyeceklerini söyleyen Mario Draghi enflasyon görünümünün ise değişmediğini belirtti. Draghi Euro Bölgesi’nde ılımlı seviyede büyümenin devam etmesini beklediğini söylerken enflasyon oranının daha fazla gecikme olmadan %2 olan hedefe ulaşmasını beklediğini söyledi.

Varlık alım programının miktarının azaltılıp süresinin uzatılmasının ise açıklaması olarak taperingin konuşulmadığını, alınan kararın piyasada kalacaklarını göstermek olduğunu dile getirdi. 2017 büyüme tahminine %1.6’dan %1.7’ye yukarı yönlü revize gelirken 2018 ve 2019 yılları için büyüme beklentilerinin %1.6’da sabit bırakıldığını görüyoruz. Enflasyon beklentileri de 2017 yılında %1.2’den %1.3’e yukarı, 2018 için %1.6’dan %1.5’e aşağı yönlü revize edilmiş.

Draghi’den bir diğer önemli açıklama ise ECB’nin mevduat faizinin altında getirisi olan varlıklarından alacağını söylemesi oldu. Gelen bu yorumla birlikte Draghi’nin taperingi tartışmadıklarını söylemesi ve enflasyon beklentilerine gelen olumsuz yorumlar ECB’nin parasal genişlemeye devam edeceğinin sinyalleri olarak algılandı ve Euro satışlarını beraberinde getirdi.

EURUSD’de geri çekilmenin sürmesi halinde 1.06 ve 1.0550 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu bölgenin altında ise 1.05 desteği son derece kritik önem taşıyor. Yukarıda ise 1.0680 ve 1.0780 bölgelerinden yükselişlere tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.