Draghi Bu Kez Para Politikasına Değindi – 26 Eylül 2016

Draghi Neler Söyledi?

ECB Başkanı Draghi Avrupa Parlamentosu’nda mikrofon başına geçti ve para politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ekonomik güvensizliğin endişe verici olduğunu söyleyen Draghi, mevcut para politikalarının ekonomideki toparlanmaya ve enflasyondaki yükselişe destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Draghi gerekmesi halinde elimizdeki bütün enstrümanları kullanacağız söylemini yineledi ve düşük faiz oranlarının etkileri yakından takip edilmedi dedi. Açıklamaların devamında ise ekonomik canlanmanın Haziran ayında öngörüldüğünden daha düşük momentum ile ancak ılımlı ve istikrarlı bir şekilde devam edeceğini beklediğini söyledi.

Finansal durumların Brexit’in ardından dayanıklı olduğuna dikkat çeken Draghi para politikasının şimdiye kadar etkili olduğunu söyledi. Düşük faiz oranlarının ise yavaş büyümenin bir semptomu olduğunun altını çizdi.

Risklerin aşağı yönlü olduğunu söyleyen Draghi’nin açıkçası şimdiye kadar bilmediğimiz bir konuya değinmemesi paritelerde önemli bir hareketliliğe sebep olmadı. EURUSD 1.1260 bölgesi direncini test ettikten sonra bir miktar gevşiyor ancak 1.1160 üzerinde kalındığı sürece alıcılar devrede kalmaya devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.