Draghi Kararların Ardından Sahneye Çıktı – 08 Eylül 2016

İşte Draghi'nin Açıklamaları ve EURUSD!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarının ardından Başkan Mario Draghi mikrofon başına geçti. Ilımlı ve istikrarlı büyümenin devam etmesini bekliyoruz diyen Super Mario ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Göstergelerin ekonominin global şoklara dirençli olduğuna işaret ettiğini ve risklerin aşağı yönlü olduğunu dile getiren Draghi, yapısal reformların ve maliye politikasının Euro Bölgesi’nde yaşanan toparlanmaya mutlaka destek vermesi gerektiğine sık sık değindi.

Enflasyon ve büyüme beklentilerine ise çok az bir değişiklik geldiğini görüyoruz. 2016 büyüme beklentileri %1.6’dan %1.7’ye yükseltirken 2017 ve 2018 için ise %1.7’den %1.6’ya aşağı yönlü revize edilmiş. Enflasyon beklentileri ise 2016 için %0.2’de sabit kalırken 2017’de %1.2’den %1.3’e yükseltilmiş, 2018 yılı için %1.6’da sabit bırakılmış.

“Gerektiği takdirde elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz.” cümlesini hemen hemen her toplantıda yenileyen Draghi soru cevap kısmında şimdilik daha fazla parasal genişleme gerekli görmüyoruz açıklaması EURUSD’de alıcıları devreye soktu ve paritede 1.1320’lere kadar bir yükseliş gerçekleşti.

Konuşmanın bir diğer öne çıkan başlıkları ise Draghi’nin varlık alım programının uzatılmasını ile ilgili görüşmediklerini söylemesi ve büyümeye aşağı yönlü revizeler gelse de bunun yeni bir adım atmayı gerektirecek kadar kötü olmadığını belirtmesi oldu.

Kısacası Draghi’nin ileriye yönelik net bir ek gevşeme sinyali vermemesi, ve büyüme beklentilerine de çok da karamsar olunmaması ile birlikte Euro’nun değer kazandığına şahit oluyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.